Izgled i osnovne tehničke karakteristike ruske super-teške rakete-nosača biće obelodanjeni u najskorije vreme, na osnovu analize ekspertske komisije koja već nekoliko nedelja radi na konceptu ovog projekta od ogromnog značaja za budućnost ruske kosmonautike. Takodje, očekuje se da će komisija koju je formirao "Roskosmos" pripremiti razvojni plan projekta sa osnovnim ciljevima i rokovima.
Istovremeno, prvi čovek RKK "Energija" Vitalij Lopota, koji već godinama zagovara ideju o gradnji ruske super-rakete sličnih gabarita kao američki SLS, kaže da bi CSKB "Progres" (graditelj serije RN "Sajuz"), NPO "Energomaš" (lider u gradnji velikih raketnih motora) i RKK "Energija" (graditelj kosmičkih brodova i modula orbitalnih stanica) mogli za 3-5 godina da stvore RN super-teške kategorije na bazi projekata raketa "Energija" i "Rus-M". Po njegovoj oceni, prva verzija ruske super-rakete imala bi nosivost od 70 tona, dok bi njena krajnja modifikacija mogal da ponese na orbitu koristan teret mase do 130 tona.
Zanimljivo, ranije je Lopota govorio o super-raketi "Jedinstvo" koju bi na osnovu projekata "Energija" i "Zenit" zajedno gradile Rusija, Ukrajina i Kazahstan. U medjuvremenu, posle nedavnog poskupljenja ukrajinskih raketa "Zenit" (čijih je uzgred budi rečeno 90% delova, uključujuće raketne motore ruske prozivodnje) usledile su najave iz "Roskosmosa" i RKK "Energija" da odustaju od dalje kupovine ovih raketa za potrebe ruske kosmonautike. Zbot toga, Lopota sada težište usmerava na oprobanu tehnologiju jedine sovjetske super-rakete "Energija" i projekat RN "Rus-M" kompanije "Progres" koji je preko noći ukinut od strane "Roskosmosa".
Nasuprot Lopoti, postoji vrlo uticajna struja oko centra "Hruničev" (graditelj RN "Proton" i "Angara" i nekih od modula MKS) koja predlaže da se projekat ruske super-rakete bazira na univerzalnom nosaču "Angara" koji, iako pokrenut još 1996. nikako da krene.
Džinovska "Energija" (na slici sa raketoplanom "Buran") - moguća osnova nove ruske super-rakete