Astronautika: misije

U svetlu sve intenzivnije saradnje Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) kraći osvrt na planove ove arapske države u sferi satelitskih tehnologija.

Ministarstvo odbrane UAE je potpisalo ugovor sa francuskim koncernom EADS i grupom Thales Alenia Space (TAS) o gradnji i lansiranju dva špijunska satelita Falcon Eye (“Sokolovo oko”). Tehnološku bazu novih emiratskih satelita predstavljaju dva francuska aparata optičke špijunaže Pleiades (“Plejade”) kompanije EADS lansirani 2011. i 2012. Kontrakt vredan 700 miliona eura (za oba satelita) potpisali su u Abu Dabiju princ šeik Muhamed Bin Zajed El Nahian, ispred Ministarstva odbrane UEA i Žan-Iv Le Drian (Jean-Yves Le Drian), minister odbrane Francuske. Ovo nije prvi “kosmički” kontrakt izmedju UAE i EADS-a. Naime, 2011. i 2012. sa kosmodroma u Kuruu lansirana su dva emiratska telekomunikaciona satelita Yahsat-1A i -1B izradjena u EADS-u za operatore Al Yah Satellite Communication iz Abu Dabija.      

U Emiratima su počeli da se interesuju za špijunske satellite sredinom 90-ih, prvobitno skupa sa partnerima u Savetu zemalja Persijskog zaliva, a posle toga samostalno. Sada, sa dva satelita “Sokolovo oko” pored vojnih podataka, UEA će takodje biti u prilici da primaju fotografije sistema daljinskog sondiranja Zemlje visoke rezolucije. Time će, posle Izraela, UEA postati tek druga država na Bliskom istoku koja će imati u kosmosu svoje satelite sa špijunskim kapacitetima u submetarskom dijapazonu.                  

Francuska je tradicionalni partner Emirata u oblasti isporuke satelitskih i vojnih tehnologija. Iako u projektu gradnje i lansiranja satelita “Sokolovo oko” učestvuju privatne kompanije, poznato je da u ovakvim aranžmanima vrlo važnu ulogu igra i francuska vlada. To je u ovom slučaju bilo od posebnog značaja jer je čak 11 kompanija sa zapada, uključujući i SAD učestvovalo u tenderu. Tek krajem 2012. Emirati su suzili broj potencijalnih kandidata na francuske i američke kompanije uz apostrofiranje cene projekta, roka završetka gradnje satelita i stepena autonomije u prijemu i obradi snimaka. Najveći konkurenti EADS-u i TAS-u su bili američki Lockheed Martin i DigitalGlobe koji su Emiratima ponudli praktično završen satelit GeoEye-2 koji se nalazi u režimu “čuvanja” u pogonima firme DigitalGlobe dok se ne nadje njegov kupac. Za drugi satelit, Lockheed Martin je predložio projekat novog kosmičkog aparata. Rukovodstvu UAE posebno je za oko zapao satelit GeoEye-2 koji ima rezolucionu moć od 34cm po pikselu. Medjutim, kako je to daleko ispod američkog standard od 50cm za komercijalne satelite namenjene stranom tržištu, da je kojim slučajem kompanija DigitalGlobe pobedila od Stejt departmenta bi trebala da dobije specijalnu dozvolu za isporuku ovako sofisticiranih tehnologija izvan granica SAD. Nije isključeno da je upravo ovako tvrdokoran stav Stejt departmenta oko transfera američkih tehnologija koje se koriste za vojna osmatranja iz kosmosa doveo do eliminacije američkih kontraktora i pobede Francuske. I to uprkos činjenici da Francuska tesno saradjuje sa SAD oko isporuka vojnih tehnologija u “osetljiva područja” kakvo je Bliski istok.  

Sve u svemu, kontrakt izmedju UAE i Francuske obuhvata gradnju satelita, njihovo lansiranje, instalaciju nazemnih pratećih stanica koje će primate signale sa satelita, ugradnju aparature za prijem i obradu podataka i obuku 20 ljudi za kontrolu leta satelita i analizu informacija. Očekuje se da će u Francuskoj na ovom projektu raditi oko hiljadu inženjera Prvi satelit “Sokolovo oko” će biti lansiran iz Kurua krajem 2017, dok je lansiranje drugog satelita planirano početkom 2018. Očekuje se da će oba satelita biti lansirana lakom raketom-nosačem Vega.

Svaki satelit teži oko 1500kg i biće sagradjen na platform AstroSat-1000 firme Astrium Satellite. Aparati koriste raketne motore na hidrazin (ukupne rezerve goriva iznose 50 litara). Svaki od četiri raketna motora za korekciju leta satelita ima potisak od 1N (Njutn), dok se za orijentaciju i stablizaciju satelita koriste četiri žiroskopa. Tri panela sunčevih baterija sa ćelijama na bazi galijum-arsenida koriste se za napajanje opreme satelita električnom energijom.

Koristan teret satelita razvija firma TAS. To je optičko-elektronska aparatura koja će snimati detalje na zemljinoj površini sa preciznošću ispod jednog metra. Vreme operativnog trajanja satelita iznosi pet godina. Oba satelita će kružiti oko Zemlje polarnom kružnom orbitom visine 700km, tako da će preletati iznad iste tačke svakih 48 časova.      

Emirati već imaju šestogodišnje iskustvo u sferi obrade optičkih podataka u submetarskom dijapazonu sa satelita daljinskog osmatranja Zemlje. Naime, UAE ima komercijlane ugovore sa Izraelom u korišćenju snimaka sa firmom ImageSat koja je operator satelita EROS. Na osnovu ugovora iz 2006. Emirati primaju snimke zakazanih geografskih oblasti sa izraelskih satelita EROS-A i –B. Prvi satelit (EROS-A) više ne radi, tako da se nezna hoće li Emirati produžiti kontrakt sa Izraelom za dalje korišćenje snimaka sa drugog satelita koji ističe krajem 2013. Zanimljivo je da vlasti ove male arapske monarhije nikada nisu oficijelno priznale da saradjuju sa izraelskim satelitskim operatorom. Što se Izraela tiče, to je jedina država Bliskog istoka koja ima nacionalnu konstaliciju satelita daljinskog sondiranja svih oblasti u ovom nestabilnom regionu. Grupu čine četiri satelita optičko-elektronske špijunaže (sa rezolucijom snimaka ispod jednog metra) i jedan aparat sa radiolokacionom opremom za snimanje površine tokom oblačnih dana.          

Satelit
Očekuje se da će emiratski sateliti “Sokolovo oko” biti izradjeni na bazi francuskog satelita Pleiades

 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Okavango said More
    Helikopter, ili "rotary wing aircraft" -... 12 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 16 sati ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 17 sati ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 21 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 22 sati ranije

Foto...