Operacija silaska kineskog lunohoda "Jutu" obavljena bez problema. Stručnjaci u kontroli misije u Pekingu sada testiraju sisteme robotskog vozila posle silaska niz rampu što je snimljeno kamerom sa lendera.
Planirano je da "Jutu" tokom naredna tri meseca krstari površinom našeg bajbližeg nebeskog suseda. Od sovjetskog "Lunohoda-2" iz 1973. "Jutu" je prvo vozilo koje je spusteno na Mesec.
YUTU
Iz članka Kineski lander i rover na Mjesecu
Sam lander mase je 1200 kg a masa rovera Yutu čija je najviša točka jarbol sa kamerama visine 1.5 m iznosi nešto više od 140 kg. Lander je projektiran za istraživanja na Mjesecu u trajanju od najmanje 100 dana, a sam rover dizajnerski podsjeća na kombinaciju američkih i ruskih dizajna Marsovih odnosno Mjesečevih rovera. Yutu je tek treći po redu rover na Mjesecu, a njegovi prethodnici, Ruski Lunohod 1 i 2 svoje su misije započeli 1971. odnosno 1973. otada nitko do sada Kineza, nije poslao automatski rover na Mjesec.
Ukratko o lunarnim roverima
Lunarni rover je vozilo dizajnirano da se kreće po površini Meseca. Neka od tih vozila su dizajnirana za transport članova posade misije na Mesec i takvi su američki lunarni roveri. Njima upravlja astronaut, manje - više kao i zemaljskim automobilom.
Lunarni rover iz misije Apolo 15. Na mesec je stigao 1971. godine.
Drugi tip lunarnog vozila je potpuo ili delimično robotizovan i autonoman. Takav je bio ruski (sovjetski) luonohod, a takav je i kineski Jutu.
Lunohod 1, prvi od dva sovjetska lunarna vozila. Na Mesec je stigao 1970.
Kineski rover Jutu. Na Mesec je dospeo 2013.
Samo tri zemlje su do sada poslale svoja vozila na Mesec: Sjedinjene američke države, Sovjetski savez i Kina.
Detaljan članak o lunohodima iz pera Draška Dragovića:
Lunohodi - prvi roveri na Mesecu