Astronautika: misije

26. septembra 2013. u 00:58 č (moskovsko vreme) sa lansirne rampe broj 1 ("Gagarinova rampa") kosmodroma Bajkonur raketom-nosačem "Sajuz-FG" u orbitu je lasiran teretni kosmički brod (KB) "Sajuz TMA-10M".

U sastav posade nalaze se komandant broda veteran dva kosmkička leta Oleg Kotov ("Roskosmos") i novajlije u kosmosu, brodski inženjer broj 1 Sergej Rjazanski ("Roskosmos") i brodski inžnjer broj 2 Majkl Hopkins (NASA). Pozivni znak posade je "Pulsar", dok misija u grafikonu programa Medjunarodne kosmičke stanice nosi oznaku MKS-37/38. Dubleri ove misije su Aleksandar Skvorcov, Oleg Artemjev i Stiven Svenson koji će, kao članovi posade MKS-39/40 poleteti prema stanici u martu 2014.

posadaPosada MKS-37/38 sa dublerima - sede, sleva na desno - Hopkins, Kotov i Rjazanski, stoje Svenson, Skvorcon i Artemjev

Lansiranje su obezbedjivala 122 vojnika, 10 helikoptera Mi-8, 4 aviona An-12 i An-26 i 15 kopnenih vozila postavljenih duž trase leta rakete-nosača.
Devet minuta kasnije, u 01:07č KB je dospeo na orbitu sledećih parametara:

tma10-m

• nagib orbite - 51,67o
• minimalna visina orbite (perigej) - 200km
• maksimalna visina orbite (apogej) - 242km
• period jednog obilaska - 88,64 minuta
• fazni ugao izmedju KB i MKS - 26,2o.

Masa broda na startu iznosila je 7220kg, uključujući 880kg pogonskog materijala (566kg oksidatora i 314kg goriva). Za ljubitelje statistike informacija da je ovo 292. orbitalni let sa ljudskom posadom i 124. kosmička misija u sovjetsko/ruskoj pilotiranoj kosmonautici. Takodje,. ovo je bio 45. start RN "Sajuz-FG" (od maja 2001. kada je prvi put lansirana), 1810. lansiranje RN tipa R-7 kompanije "Progres" (od avgusta 1957.) i 490. lansiranje obavljeno sa "Gagarinove lansirne" rampe. Konačno, ovo je 139. let jednog kosmičkog aparata u okviru programa MKS.

Spajanje KB sa MKS planirano je po "brzoj" šemi, pre isteka 4. orbite, u 06:48č po moskovskom vremenu.

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 7 sati ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 7 sati ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 12 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 13 sati ranije
  • Duca said More
    Ovo postaje "lepa tradicija", dobro bio... 15 sati ranije

Foto...