Astronautika: misije

Dogadjaji oko spajanja novog automatskog teretnog broda (ATB) “Signus” (Cygnus) kompanije OSC (Orbital Sciences Corp) se odvijaju fimskom brzinom. To se, u stvari može reći i sa aktivnostima oko MKS koja je prava kosmička luka oko koje se sve vreme muvaju raznorazni brodovi – ruski “Sajuzi” i “Progresi”, američki privatni aparati “Dragoni” (a sada i “Signusi”), japanski HTV-i i evropski ATV-i.

Iako je, kao što smo juče saopštili, iz NASA-e prvobitno javljeno da će sledeći pokušaj spajanja ATB “Signus” biti obavljen u utorak, 24. septembra, upravo je stigla vest da je spajanje odloženo za subotu, 28. septembra. Za svaki slučaj, ipak je odlučeno da spajanje “Signusa” usledi posle dolaska ruskog kosmičkog broda “Sajuz TMA-10M” koji je planiran u ranim jutarnjim časovima u četvrtak, 26. septembra.

cygnus-pcm  1

Potpredsednik OSC i bivši astronaut Frenk Kalbertson je izjavio da svi sistemi na “Signusu” rade normalno i da je odlučeno da se brod “dobro odmori” pred završne operacije susreta i spajanja sa stanicom. Pored poklapanja u redu vožnje sa ruskim “Sajuzom”, stručnjaci OSC i NASA-e očigledno ne žele da žure, već da detaljno provere sve sisteme broda. U toku su takodje simulacije spajanja sa novim softverskim paketom koji treba da omogući uspešnu razmenu podataka sa MKS.

Juče je inače na lansirnoj rampi broj 1 na Bajkonuru postavljena RN “Sajuz-FG”, tako da tamo kreću finalne predstartne operacije. Lansiranje “Sajuza” je planirano 26. septembra u 00:58:50č po moskovskom vremenu (25. septembra u 22:58:50č po vremenu u Srbiji), a spajanje oko šest časova kasnije.


Otkazano prvo spajanje "Signusa" sa MKS

“Signus” poleteo prema MKS

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 6 sati ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 7 sati ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 12 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 13 sati ranije
  • Duca said More
    Ovo postaje "lepa tradicija", dobro bio... 14 sati ranije

Foto...