Astronautika: misije

Jedanaestog septembra 2013. u 06:58h (moskovsko vreme), aparat za povratak kosmičkog broda "Sajuz TMA-08" uspešno je sleteo na Zemlju, 146km jugoistočno od grada Džezkazgana, na severu Kazahstana. Posle 166 dana provedenih u kosmosu, na Zemlju su se vratili članovi 35/36. ekspedicije Medjunarodne kosmičke stanice (MKS-35/36), Pavel Vonogradov ("Roskosmos"), Aleksandar Misurkin ("Roskosmos") i Kristofer Kasidi (NASA).

2
1
3
4

Vinogradov, Misurkin i Kasidi su poleteli u kosmos 29. marta. Samo 6 časova posle lansiranja, obavljeno je spajanje broda sa MKS, što je bilo prvo "brzo" spajanje u kosmosu u poslednjih 40 godina. Tokom njihove misije koja je obilovala vrlo zanimljivim dogadjajima, posada je primila četiri automatska teretna broda (dva ruska i po jedan japanski i evropski), otpratila prethodnu i dočekala sledeću posadu MKS i u potpunosti obavila planirani program naučnih istraživanja koji se sastojao od 42 eksperimenta. Medju njima treba izdvojiti završetak serije eksperimenata na aparaturi PK-3 "Plus" "Plazmeni kristal" tokom koga su analizirne plazmene strukture i program SLS za razradu sistema laserske veze za prenos velike količine informacije sa MKS do prijemnog centra. U okviru eksperimenta "Test" tokom radova izvan stanice, kosmonauti su sa spoljašnosti modula "Zvezda" demontirale panele sa različitim bio-tehnološkim materijalima.

Pored toga, Vinogradov je obavio jednu kosmičku šetnju (proveo je izvan stanice 6č i 37 minuta), Misurkin je tri puta radio u otvorenom kosmosu i tamo nakupio 20 časova i 2 minuta, dok je Kasidi učestvovao u dve kosmičke šetnje, od kojih je druga bila vrlo dramatična i prekunuta pre vremena zbog problema u radu skafandre astronauta ESA-e Luka Parmitana.

Misija MKS-35/36 je trajala 166 dana, 6 časova i 15 minuta. Vinogradovu je ovo bio treći, Misurkinu prvi a Kasidiju drugi kosmički let.

Nekoliko časova posle ateriranja, Vinogradov i Misurkin su odleteli u Zvezdani grad, dok je Kasidi direktnim letom odleteo u Hjuston. Kao i posle završetka dve prethodne misije, Vinogradov i Misurkin će u Centru za pripremu kosmonauta učestvovati tokom sledeća tri dana u eksperimentu simuliranja spuštanja na Mars posle dugotrajnog kosmičkog leta. Simulacija obuhvata upravljanje "spuštanjem" modula na Mars (kabina "modula" se nalazi na centrifugi), silazak niz lestve "modula", hodanje po "površini" Marsa i obavljanje nekoliko jednostavnih eksperimenata.

Na MKS misiju nastavljaju Fjodor Jurčihin ("Roskosmos"), Luka Parmitano (ESA) i Karen Nojberg (NASA), posada MKS-37. Njima će se 26. septembra pridružiti članovi sledeće ekspedicije - Oleg Kotov, Sergej Rjazanski i Majkl Hopkins. Prethodno, ako sve bude išlo po planu sa američkim segmentom MKS će po prvi put biti spojen automatski teretni brod "Signus" kompanije OSC. Njegovo lansiranje je planirano 17. septembra. 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 7 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 9 sati ranije
  • Duca said More
    Ovo postaje "lepa tradicija", dobro bio... 10 sati ranije
  • Duca said More
    FUJI je nešto bolji od SONY, ali je... 10 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Zaista, bolid, veliki meteor je... 11 sati ranije

Foto...