Astronautika: misije

Japanski automatski teretni brod HTV-4 "Konotori" (Kounotori, "ždral" na japanskom) uspešno je spojen uz MKS u petak, 9. avgusta, po podne po Griniču. Spajanje je obavljeno na visini od oko 400 km iznad Južnog Pacifika.

Kounotori

"Hjuston, stanica", javila je astronaut Karen Nojberg (Nyberg) sa MKS. "Zahvat završen. Volela bih da čestitam kompletnom timu JAXA (Japanske kosmičke agencije) i sve ostale širom sveta koji su omogućili uspešan let četrvrtog HTV-a do Medjunarodne kosmičke stanice".    

"Karen, ostatak ekspedicije 36, čestitamo", odgovorio je iz Kontrole misije u Hjustonu veteran astronaut Majkl Fink (Michael Fincke). "Cukuba (Centar kontrole misije u Japanu) takodje šalje svoje čestitke i zahvlajuje. Ovde dole, videli smo uspešno hvatanje teretnog broad "Konotori". Izvrsno odradjeno".      

Nojbergova je uz asistenciju astronauta Kristofera Kasidija (Christopher Cassidy) mehaničkom rukom "Kanadarm" dohvatila japanski modul koji je serijom manevara dospeo na desetak metara od MKS. Četiri časa kasnije, HTV-4 je pripojen uz modul "Harmoni" (Harmony), posle čega su astronauti stegli četiri para od po četiri zavrtnja čime je spajanje kompletirano. Uskoro astronauti će ući u teretni brod i započeti istovar oko 3,5 tone materijala neophodnih za nastavak istraživanja na američko-medjunarodnom segmentu MKS.     

Teretni brod HTV-4 je lansiran 3. avgusta pomoću RN H-2B sa lansirne rampe broj 2 kosmodroma Tanegšima (Tanegashima). Aparat je izbačen na početnu orbitu parametara 200 x 300 km. Operacije susreta i spajanja japanskog teretnjaka sa MKS su vrlo dinamične i obuhvataju seriju korekcija ugla i visine orbite. Prvo ide takozvani fazni manevar PM-1 kojim se fazni ugao izmedju orbita aparata i MKS podešava. Zatim je korekcija visine orbite (HAM-1), pa PM-2, pa ko-eliptični manevar CM-1, pa HAM-0, CM-3, HAM-2. Posle operacije HAM-2 modul HTV-4 je dospeo u komunikacionu zonu japanskog modula JEM na MKS i krenuo u završnu fazu susreta.      

kirobo"Konotori" HTV-4 je na MKS doneo izmedju ostalog malog robota nazvanog "Kirobo" (od japanske reči "ki" - "nada" i "robot"). Iako mnogo manji  (34x18x15cm, težak 1kg) od američkog "Robonauta" koji se kao prvi humaonoidni robot već mesecima nalazi na stanici, "Kirobo" je već stekao svetsku slavu. On izmedju ostalog može da razgovara na japanskom jeziku sa astronautima i stručnjacima na Zemlji. Simpatični robot takodje može da prepozna izraze na licu i na osnovu toga uskladi svoju boju glasa i odobrovolji sagovornika.


Japanski astronaut Koići Vakata stiže na MKS u novembru 2013, tako da će "Kirobo" učestvovati u njegovim eksperimentima, kada će izmedju ostalog biti analizirano kako čovek i robot funkcionišu u jednostavnim operacijama u bestežinskom stanju. 

"Kirobo" će ostati na MKS do decembra 2014. posle čega će biti vraćen na Zemlju.

HTV-4 će leteti u sklopu MKS 35 dana posle čega će, napunjen sa otpadom sa stanice biti odvojne i preveden na putanju uništenja u atmosferi.    

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 6 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 7 sati ranije
  • Duca said More
    Ovo postaje "lepa tradicija", dobro bio... 8 sati ranije
  • Duca said More
    FUJI je nešto bolji od SONY, ali je... 8 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Zaista, bolid, veliki meteor je... 10 sati ranije

Foto...