Astronautika: misije

Tokom prvih šest meseci 2013.obavljena su 34 lansiranja raketa-nosača (RN)sa orbitalnim korisnim teretom. To je za jedno lansiranje manje u odnosu na isti period 2012. Zanimljivo, kao iza vreme prve polovineprošle godine,jedno lansiranjejebilo neuspešno.

Ove godine, Rusija je lansiraladaleko većibroj RN nego prošle godine u istom periodu. SADsuna približnoistom noviou, dok je Kinadaleko ispod prošlogodišnjeg brojalansiranja. Takođe,imali smo priliku da vidmo lansiranja dve noveRN– Naro (Južna Koreja)iAntares (američkakompanijaOSC).

Evo kratkog pregleda broja obavljenih lansiranja(sub-orbitalna lansiranja kao ono sa majmunom lansiranogiz Irana u februarui nekoliko geofizičkih lansiranja američkih sondažnih raketanisu uključena):

Rusija 15 lansiranja (44,12%) – ne računajući neuspešno lansiranje RN "Zenit-3SL", koje je obavljeno u okviru programa "Morski start" (Sea Launch) i RN "Sajuz-ST-B" sa kosmodroma ESA u Kuruu. Prošle godine Rusija je obavila 9 lansiranja
SAD 6 (17,6%) (2012. 8 lansiranja)
Arianespace 4 (11.7%) (dve RN Ariane-5, jedna Vega i jedan "Sajuz-ST-B")
Kina 3 lansiranja (8,82%) (2012. 10 lansiranja)
Južna Koreja 1
Japan 1
Indija 1
Sea Launch 1 (neuspešan)
Space X 1
OSC 1

Pojedni statističari ubrajaju lansiranja RN američkih kompanija Space X i OSC kao deo ukupnog bilansa SAD. Objašenjenje jeda jeNASA (državna kosmička agencija) učestvovala u finansiranju projekata vezanih za ova lansiranja. Medjutim, kako su RN Falcon-9 (SpaceX)iAntares (OSC)razvijene bez finansijske podrške NASA-e, za analizubilansa lansiranja januar-jun 2013.smatram da je logično pripojiti ovadvalansiranjakompanijama Space X i OSC.    

Sa deset RN serije “Sajuz” lansiranih u prvojpolovini 2013,Raketno-kosmički centar “CSKB-Progres”iz Samarekoji proizvodiove raketeje lider medju kompanijama po broju lansiranih RN.

Očekuje se da će ove godine biti lansirane20-22 RN serije “Sajuz”, što je 1,5 put više od ukupnog broja iz prošle 2012.kadasuobavljena“samo” 14 lansiranja raketa ove serije.

Inače, dok je Kina otvorila “sezonu” lansiranja prve polovine 2013, još jedna azijska država se pobrinula da obavi prvo lansiranje u drugom delu ove godine. Naime,pre samo nekoliko časova, 2.jula, Indija je lansirala u orbitu jedan navigacioni satelit pomoću RNPSLV C-22.

lansiranje

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • muhamed muminovic said More
    Uvijek ste dobrodosli. 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Hm....ove godine nisam uspeo,...možda... 4 dana ranije
  • Julijana said More
    Hvala. 5 dana ranije
  • polux11 said More
    "Ovakvo podešavanje doprinosi boljem... Pre 1 nedelje
  • Mladen said More
    BRAVO ! Pre 1 nedelje

Foto...