Astronautika: misije

Dok posada broda „Shenzhou 10“ boravi unutar male orbitne laboratorije „Tiangong 1“, Kinezi kroje nove kosmičke planove. Posle „Tiangonga 1“ treba da uzleti naprednija laboratorija „Tiangong 2“, čiji detalji još nisu poznati javnosti. Ono što znamo to je da će između 2020. i 2022. biti izgrađena 60–tonska stanica sastavljena od tri modula od po 20 tona koji će biti lansirani raketom „Dugi Marš CZ–5“. Tajkonauti će stizati brodovima „Shenzhou“ lansiranim raketana „CZ–2F/G“, a hrana i kiseonik teretnim brodovima nastalim od modifikovanih „Shenzhoua“ koji će biti lansirani raketama „CZ–7“. Kao što rekoh, to je ono što znamo. Ono što ne znamo to su dalji kineski koraci nakon finalizacije orbitne stanice.

kompleks

Kineski orbitni kompleks od 180 tona planiran za sledeću deceniju.

Prema nedavno objavljenim zvaničnim dokumentima, Kina planira da u sledećoj deceniji proširi svoju orbitnu stanicu dodavanjem novih modula, do konfiguracije teške oko 180 tona. Tada će je trajno naseljavati posade od 3 do 6 članova, koje će ostajati u kosmosu oko 6 meseci. Sve to je jako slično sa ISS. Dokument takođe obelodanjuje neke detalje o karakteristikama budućeg broda za snabdevanje baziranog na „Tiangongu“, koji će imati težinu od 13,5 tona a moćiće da nosi oko 6,5 tona korisnog tereta. Moduli će biti kačeni preko odgovarajućih spojnih „čvorova“ pomoću robotske autonomne ruke nalik evropskoj ruci (ERA[1]) ili sovjetskoj Ляпаkorišćenoj svojevremeno na stanici „Мир“.

delovi
Konfiguracija planirana za 2020. godinu

faza2
Druga faza razvoja kineske orbitne stanice započeće dodavanjem novih centralnih modula.

teretnjak
Detalj teretnjaka zasnovanog na „Tiangongu“.

Kineski orbitni kompleks, ili druga faza stanice, nastaće dodavanjem centralnih modula postojećim. Svaki taj modul će imati šest spojnih portova, kao i centralni moduli stanice „Мир“. Četiri modula u kojima će živeti i raditi naučnici imaće takođe velike solarne panele i dekompresione platforme.

Očigledno je da je čitav orbitni kompleks trenutno samo jednostavni nacrt, ali da se na njemu u Kini odlučno radi. Očito je da se Kinezi neće 2020. godine zaustaviti na jednostavnoj stanici, već da će nastaviti sa razvojem svoje strategije za kosmičke letove sa ljudskom posadom. Sledeća decenija obećava da će biti obeležena kineskim prisustvom u kosmosu.



1. Delovi ruke su već poslati na ISS, a očekuje se da će do kraja ove godine ruka „proraditi“. Biće prikačena na ruski segment ISS i imaće dužinu oko 5 m. Rusi već imaju instalirana 2 krana tipaСтрелаna modulu Пирс“.

Draško Dragović
Author: Draško Dragović
Dipl inž. Drago (Draško) I. Dragović, napisao je više naučno popularnih knjiga, te više stotina članaka za Astronomski magazin i Astronomiju, a učestvovao je i u nekoliko radio i TV emisija i intervjua. Interesuje ga pre svega astronautika i fizika, ali i sve teme savremenih tehnologija XXI veka, čiji detalji i problematika često nisu poznati široj čitalačkoj publici. Izgradio je svoj stil, lak i neformalan, često duhovit i lucidan. Uvek je spreman na saradnju sa svojim čitaocima i otvoren za sve vidove komunikacije i pomoći. Dragovićeve najpoznatije knjige su "KALENDAR KROZ ISTORIJU", "MOLIM TE OBJASNI MI" i nova enciklopedija "NEKA VELIKA OTKRIĆA I PRONALASCI KOJA SU PROMENILA ISTORIJU ČOVEČANSTVA"

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • muhamed muminovic said More
    Uvijek ste dobrodosli. 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Hm....ove godine nisam uspeo,...možda... 4 dana ranije
  • Julijana said More
    Hvala. 5 dana ranije
  • polux11 said More
    "Ovakvo podešavanje doprinosi boljem... Pre 1 nedelje
  • Mladen said More
    BRAVO ! Pre 1 nedelje

Foto...