Kina planira lansiranje kosmičkog broda"Šenžou-10"sredinom juna. Raketa-nosač “Čančžen-2F” (“Veliki marš“) je već postavljena na lansirnu rampu kosmodroma Czju Cjuan, koji se nalazi upustinji Gobi, u severo-zapadnoj provinciji Gansu.
Prevoz rakete-nosača “Čančžen-2F”do lansirne rampe
Van Ja Pin |
Posada sledeće kineske kosmičke misije će se sastojati od troje tajkonauta, uključujući i drugu Kineskinju u kosmosu Van Ja Pin (Wang Yaping). Osnovni zadatak misije je spajanje sa orbitalnim modulom “Tjangun-1” (Tiangong).
Planirano je da tokom misije koja će trajati 12 dana tajkonauti obave seriju naučno-tehnoloških eksperimenata u modulu koji predstavlja preteču buduće kineske orbitalne stanice.
Program kosmičkih letova kineskih tajkonauta je podeljen u tri etape. Tokom prve etape, dva kosmička broda tipa "Šenžou” (5 i 6) su lansirana u kratkotrajne orbitalne misije (2003. i 2005.) sa posadama od jednog i dva tajkonauta.
Druga etapa, koja se sada odvija, obuhvatamisije tročlanih posada, radove u otvorenom kosmosu i testiranje metodike i tehnologijaspajanjadva aparata u orbiti.
Kao aktivni aparat služi kosmički brod" Šenžou", dok je pasivna letelica orbitalni modul “Tjangun-1”.
Pre godinu dana tehnika spajanja u pilotiranom režimu je prvi putuspešno ispitana tokom misije KB “Šenžou-9”.
Za vreme treće etape,oko 2020.u kosmos će biti lansirana “prava” orbitalna stanica na kojoj, pored kineskih tajkonuata, mogu leteti i astronauti iz drugih država.