Prema očekivanjima, posle 30–dnevnog putovanja, juče se u Orenburgšku oblast spustila kapsula Бриона-М".
Kosmički aparat je proizveden u fabriciraketnog centra ЦСКБ „Прогресс“iz grada Samare, u okviru ruskog kosmičkog programa za fundamentalna ispitivanja iz oblasti kosmičke biologije, fiziologije i biotehnike.
Posle sletanja na Zemlju, naučnici su hitno evakuisali žive putnike: životinje, ribe, insekte, bakterije i dr.
Putnici se pripremaju za transport u naučne laboratorije naučnih instituta.
Po mišljenju eksperata Instituta Ruske akademije za medicinske i biološke probleme, rezultati ispitivanja živih bića odmah posle leta omogućili su prikupljanje jedinstvenih materijala neophodnih za procenu i shvatanje procesa u različitim sistemima i organima živih bića.
Ruski naučni brod „Брион-М“№1 lansiran je sa rampe 31 kosmodroma Bajkonur 19. aprila 2013. godine. Za lansiranje je bila korišćena raketa „Союз-2.1.а“.
U sastavu broda nalazili su se sledeći elementi: hermetička kapsula (sa eksperimentalnim životinjama), servisni modul, nehermetizovani agregatni modul, platforma za nošenje pikosatelita, solarne baterije, i drugo.
Među putnicima se nalazilo 45 miševa, 15 gekoa (na slici), 8 insekata, rakovi, ribe i različiti mikroorganizmi, nad kojima je izvedeno preko 80 eksperimenata. U programu je učestvovalo 20 rukih naučnih instituta i oko 15 inostranih univerziteta. Program se sastojao iz četiri osnovna segmenta:
- eksperimenti vezani za gravitacionu fiziologiju živih bića,
- istraživanje uticaja kosmičkog leta i okruženja na biologiju mikroorganizama i biljaka,
- biotehnološki eksperimenti,
- radiobiološki i dozimetrijski eksperimenti.
Konstruktivna šema „Бриона-М“№1. Теk posle tri dana letilica je ušla u radnu orbitu srednje visine 575 km, nagibom 64,9° i periodom 96,06 minuta. Prva dva dana uspostavljana je veza sa letilicom, otvarani su paneli, vršena je stabilizacija i analiza telemetrije.
Spolja na brodu je bilo pričvršćeno šest malih kosmičkih aparata napravljenih prema standardima CubeSat: tri nemačka („BeeSat- 2 i 3“ i „SOMP“), američki „DOVE–2“, južnokorejski „G.O.D. Sat“ i jedan ruski „АИСТ“). Odbacivanje satelita vršeno je između 4. i 35. kruga oko Zemlje.
Razmeštaj naučnih instrumenata unutar sletne kapsule „Бриона-М“.
Težina kosmičkog aparata je bila 6266 kg, od čega je 358 kg otpadalo na naučne instrumente. Težina kapsule (levo) je bila 2.415 kg. Temperatura vazduha unutar kapsule bila je 17–28° C.