Sasvim je moguće da indijski mali lunohod neće poleteti na Mesec na ruskom aparatu "Luna-Resurs", već da će umesto njega biti lansiran minijaturni ruski robot, rekao je director NPO "Lavočkin" Viktor Hartov.
Ruska platforma planirana za indijski rover
Prvobitno, u okviru rusko-indijsko saradnje istraživanja Meseca, bilo je planirano da prema našem najbližem nebeskom susedu bude 2013. lansiran pomoću indijske rakete-nosača GSLV par sastavljen od ruskog lendera"Luna-Resurs" i indijskog orbitalnog aparata "Čandrajan-2". Takodje, na ruskom lender na površinu Meseca je trebao da bude dostavljen mali indijski lunohod. Kako je posle dva neuspešna lansiranja GSLV nastupila duža pauza sa njenim testiranjem, "Roskosmos" je odlučio da za misiju "Luna-Resurs" upotrebi jednu od svojih raketa "Sajuz". Time je i transport indijskog lunohoda na ruskom lender skinut sa dnevnog reda i od indijskog učešća u ovom projektu, po svemu sudeći nema više ništa.
Umesto indijskog, na Mesec će tokom misije "Luna-Resurs" koja je planirana 2017, biti dostavljen mali ruski samohodni aparat. Njegova misija će biti svedena na obavljanje jednostavnih zadataka u okolini lendera, kao na primer sakupljanje uzoraka tla (i eventualno leda) i fotografisanje aparata na tlu. Moguće je da rover bude snabdeven evropskom burgijom koja se trenutno projektuje za misiju "EgzoMars".
Novi ruski troetapni plan za Mesec je doživeo detaljnu reviziju posle neuspeha misije "Fobos-Grunt". Viktor Hartov kaže da je taj neuspeh velika lekcija za ruske stručnjake koji od 1976. nisu spustili ni jedan aparat na jedno nebesko telo. "Odlučili smo da u buduće pravimo lagano korak po korak, umesto velikih skokova, kao što smo pokušali sa 'Fobosom', kaže Hartov.
Ruski mesečev program do kraja ove decenije obuhvata lansiranje lendera "Luna-Glob-1" 2015. Tokom ove misije, biće testiran sistem spuštanja na površinu Meseca. Godinu dana kasnije, 2016. biće lansiran orbitalni aparat "Luna-Glob-2", dok će "Luna-Resurs" sa teškim lenderom i malim lunohodom biti lansiran 2017.
Ako sve bude išlo po planu, posle završetka ove etape, uslediće složenije misije, koje će, umesto ostalog uključiti prevoz uzoraka (uključujući led) sa Meseca na Zemlju. Biće to svojevrsno putovanje u prošlost , budući da su stručnjaci NPO "Lavočkin" prvi put dostavili na našu planetu uzorke sa Meseca pre više od 40 godina. Kako na žalost taj kvalitet nije negovan i zauvek je izgubljen, novim generacijama ruskih stručnjaka predstoji trnovit put da omoguće Rusiji povratak na Mesec, koga u kuloarima Kremlja uveliko nazivaju sedmim kontinentom.