Astronautika: misije

ISS-popravka

Astronauti Sunita Vilijams (NASA) i Akihiko Hošide (JAXA) ponovo su, 1.novembra - opet neplanirano, izašli u otvoreni kosmos.

Sunita Akihoto
Sunita Akihiko

Cilj nove kosmičke šetnje je bio da se zaustavi isticanje amonijaka iz sistema hladjenja koji distribuira električnu energiju sa jednog od osam velikih sunčevih panela.

Kontrolori misije u Hjustonu nisiu uspeli da odrede tačno mesto isticanja amonijaka. Pretpostavlja se da je na jednom od radijatora sistema hladjenja usled udara nekog malog objekta kosmičkog otpada nastala pukotina kroz koju amonijak ističe u kosmos.

Radijator je isključen iz šeme napajanja MKS, dok su astronauti uključili rezerevni radijator koji se nalazi na spoljašnjoj površini Kosmičke stanice.

Koliko su poslednje operacije u otvorenom kosmosu bile uspešno znaće se tek za nekoliko nedelja. Ukoliko se isticanje nastavi, astronauti neke buduće posade će morati opet da izadju izvan MKS i zamene neke od elemenata sistema hladjenja.

"Leonovanje" Vilijamsove i Hošide trajalo je šest i po časova. Njih dvoje su krajem avgusta i početkom septembra dva puta izlazili izvan Kosmičke stanice da bi otklonili kvarove na sistemu za raspodelu električne energije MKS.

Za Vilijamsovu je ovo bila sedma kosmička šetnja i ona je rekorder medju ženama po vremenu provedenom u otvorenom kosmosu - 50 časova i 40 minuta.

Njen japanski kolega je do sada tri puta boravio izvan stanice.

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Problem je u tome što mi ne možemo... 2 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Prva slika u clanku je moj favorit za... 5 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Zasto prva osoba (inicijator promene... 5 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Šteta što se oštetio. Da nije... 23 sati ranije
  • adv.draganmiladinovi... said More
    Krigera nema na Marsovskom vidiku, plus... 1 dan ranije

Foto...