Japan planira da obavi lansiranje svoje nove RN "Epsilon" krajem leta 2013. Nova trostepena raketa na čvrsto gorivo pripada klasi lakih nosača i ima nosivost od oko 1.2 tone za nisku orbitu.
Na kosmičkom tržištu nova RN japanske kosmičke agencije JAXA biće korišćena za lansiranje malih i lakih satelita, uz daleko manje troškove u odnosu na postojeće japanske nosače. Na primer, lansiranje RN H-2B koja ima deset puta veću nosivost od RN "Epsilon" košta 128 miliona dolara, dok su troškovi lansiranja nove rakete "samo" 48 miliona dolara. Nedaleko od grada Kimocuki (oblast Kagosima), u toku je gradnja lansirne rampe za novu RN. Stručnjaci JAXA-e planiraju da korišĆenjem novih tehnologija, takodje skrate period predstartnih priprema na samo sedam dana. Na razvoju "Epsilona" koji vuče korene iz projekta RN M-5 (1997-2006.), u JAXA-i se radi duže od dve godine. Cena projekta je 256 miliona dolara.
Za vreme prvog lansiranja, RN mase 91t i visine 24 metra poneće mali naučni satelit SPRINT-A koji će sa orbite oko Zemlje posmatrati Mars i Veneru.
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike.
Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč".
Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike.
Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”.
Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut".
Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1".
Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.