Astronautika: misije

vega

Ako sve bude išlo po planu, posle gotovo šesnaest godina, nad kosmodrom u Kuruu (Francuska Gvajana) po prvi put će zagrmeti motori jedne nove evropske rakete-nosača (RN). Evropska kosmička agencija (ESA) je posle finalnih tehničkih provera obavljenih prošle nedelje, dala zeleno svetlo za prvo lansiranje RN lake klase "Vega".

Testiranja su obuhvatila sve sisteme četvorostepene RN, simulaciju predstartnog odbrojavanja i proveru interfejsa izmedju sistema RN i kontrole lansiranja. Prvo lansiranje RN "Vega" koje nosi oznaku VV01 je planirano za 9. februar 2012. Biće to prvo lansiranje jedne nove er vopske RN od juna 1996. kada je istina neuspešno obavljeno lansiranje prve RN "Arijana V". Raketa će poneti u orbitu koristan teret (KT) sastavljen od dva veća italijanska satelita LARES i ALMAS-1 i sedam mikrosatelita CubeSats izradjenih na nekoliko evropskih univeziteta.

Prvi let RN "Vega" ima za cilj da proveri sve lansirne operacije, funkcionisanje kako sistema novog nosača, tako i kompletne lansirne infrastrukture i kontrolu lansiranja.

"Vega" je projektovana za lansiranje širokog spektra KT da bi zadovoljila rastuće potrebe kosmičkog tržišta, posebno za malim satelitima. Reč je o RN koja ima nekoliko konfiguracija sposobnih za lansiranje ili jednog većeg satelita, ili KT sastavljenog od većeg satelita i šest mikrosatelita. Zahvajujući toj fleksibilnosti, RN "Vega" može da ponese u orbitu KT mase od 300kg do 2500kg, u zavisnosti od tipa i visine orbite koju klijenti žele.

Raketa može da ponese na polarnu orbitu apogeja 700km KT mase do 1500kg. Visina RN je 30m, maksimalni prečnik 3m i masa do 137t. Sa RN "Vega" ESA, odn. lider na kosmičkom tržištu "Arijanspejs", će popuniti prazninu između evropske teške RN "Arijana-5" i ruske RN "Sajuz-ST" koja je već dva puta lansirana iz Kurua.

 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Baki said More
    NASA je nedavno objavila da im je... 8 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Ne bih bio tako skeptican kad je Mask u... 12 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Dopuna mog prethodnog komentara.... 12 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Nesto u ovom clanku donekle zbunjuje.... 12 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Au, na njih su neki verovatno zaboravili... 15 sati ranije

Foto...