Novi ruski pilotirani kosmički brod može biti lansiran u kosmos pomoću raketa-nosača (RN) "Sajuz-2" i "Angara", dok će za prve eksperimentalne letove biti korišćena RN "Zenit". Ovo je na Bajkonuru novinarima saopštio predsednik RKK "Energija" Vitalij Lopota. On međutim nije objasnio koja bi verzija RN "Sajuz-2" mogla biti upotrebljena.
Zbog odlaganja prvog lansiranja nove RN "Angara", novi ruski kosmički brod će u prve probne letove biti nošen u orbitu ukrajinskom RN "Zenit".
"Ako bismo morali da sada započnemo sa ispitivanjima novog kosmičkog broda, onda bi jedino bilo moguće koristiti raketu "Zenit", rekao je Lopota.
Tokom prvih probnih letova, novi ruski kosmički brod će leteti u najlakšoj varijanti, sa masom od oko 12 tona.
Prema rečima prvog čoveka vodeće ruske kosmičke kompanije, u novom još uvek bezimenom kosmičkom brodu biće udobnije leteti nego u "Boingu" gde je prostor po jednom putniku 0,83 kubnih metara. U novom kosmičkom brodu koji može da nosi šestočlanu posadu jedan kosmonaut ima 2 kubna metara prostora na raspolaganju.
Sajuz-2
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike.
Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč".
Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike.
Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”.
Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut".
Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1".
Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.