3. mart. 2010.
Baš kada sam mislio da je sudbina Marsovog rovera „Spirit" ipak na neki način tužno okončala (čak sam o ljudsko-emotivnom aspektu vezivanja za rovere napisao i dugačak tekst), naučnici su objavili da ovo čudo od rovera ipak nije reklo svoju poslednju reč. Jedino što je neizvesno, to je da li će ovaj robot na točkovima uspeti da preživi oštru Marsovu zimu.
Na sajtu smo čitali brojne tekstove o tome kako je „Spirit" krajem aprila 2009. nenadano upao u nevidljivu zamku i uvalio se u za njega smrtnu opasnost. Nakon nekoliko meseci bezuspešnih pokušaja da se nekako iskobelja iz peščanog zagrljaja, NASA je 2. januara donela odluku da se od svega dignu ruke a da rover postane stacionarna meteorološko-seizmička stanica.
Na Konferenciji za lunarna i planetna istraživanja održanoj u nedelju u Hjustonu, Ray Arvidson, stručnjak koji radi sa roverima sa Vašingtonskog univerziteta u Sent Luisu, izjavio je da je „Nasina odluka ipak malo preuranjena".
Tokom devet vožnji između 15. januara i 8. februara, članovi misije su uspeli da rover pomere unazad za čitava 34 santimetara - „što je prilično mnogo za jedan lender", napominje Arvidson. To je daleko nadmašilo milimetarske napretke koje je „Spirit" postizao u prethodnim pokušajima.
Tom prilikom je upotrebljena tehnika snažnog okretanja točkova levo-desno, čime je uklonjen rastresiti pesak oko i ispod točkova a sabijen ostatak. Daljim pokušajima kratkih okretanja točkova postignut je spor ali siguran napredak.
„Stali smo jedino zato što je zbog nadolazeće zime počelo da ponestaje Sunca," potvrdio je Arvidson. „Spirit" je trenutno u stanju elektronske hibernacije, sa premalo snage da bi i u idealnim uslovima nastavio vožnju. „Očekujemo da ćemo iz hibernacije izaći u septembru ili oktobru, i da ćemo nakon par nedelja [vožnje] konačno da izađemo [iz zamke]," izjavljuje on.
Međutim, pre toga „Spirit" mora da nekako preživi surovu i dugu Marsovu zimu. Prethodnih zima, rover je bio tako parkiran da su solarni paneli mogli da dobijaju maksimalnu količinu Sunčeve svetlosti. Bili su okrenutu ka severu, čime su povećavali količinu svetlosti koja je padala na „Spirit" koji se nalazi na južnoj polulopti.
Ovog puta, „Spiritovi" paneli su blago nagnuti ka jugu, što znači da će struje biti manje nego ijedne zime pre ovoga. To bi moglo da znači da će „Spirit" imati premalo energije potrebne za grejanje njegove elektronike, koja bi mogla da „crkne" ako joj bude prehladno. „Biće jako rizično," priznaje Ray Arvidson.
[Ponovo podsećam Srđana P. da ako se „Spirit" oslobodi iz peska i krene ponovo, da ga vodim na švedski sto u beogradski „Interkontinental". može da povede i Sašu ...]
Još
Robot izgubio bitku za život na Marsu
Novosti sa Marsa: NAPRED SPIRIT!!!
Četvrti pokušaj spašavanja „Spirita"