Na našoj televiziji je do kora bila jedna reklama za pivo, gde jedan mladi Nasin tehničar na Zemlji, očigledno ljubitelj ovog napitka, programira tako Marsov rover da se ovaj u jednom pretvara u stočić za pivo i svetleću reklamu ...
E, kada bi to bilo moguće, mislim da bi Nasa rado pristala na jednu ovakvu ludoriju, jer je pre pet dana, 18. avgusta, obeležen jedan neverovatan jubilej. Tog dana je navršeno 2.000 Marsovih dana, odn. solova, od kako je Marsov rover „Spirit" u uspešnoj misiji, koja je inicijalno bila zamišljena kao tromerečna ekspedicija.
„Spiritov" brat blizanac, „Opportunity", proslaviće sličan praznik 8. septembra. Roveri su do sada pronašli stene koje predstavljaju jasan trag uticaja vode na Marsu u dalekoj prošlosti. Iako oba rovera pokazuju znake starenja, još uvek su sposobna za mnoga naučna istraživanja.
Od kako su sletela na suprotne strane Marsa u januaru 2004. godine, „Spirit" je prevalio 7,73 km, a „Opportunity" 17,2 km. Do sada su na Zemlju poslali preko 246.000 fotografija.
Svaki Marsov sol traje 24 sata 39 minuta i 35,244 sekunde, što je oko 2,7% duže od Zemljinog dana.
Da roveri još uvek rade svoj posao i da pronalascima nikad kraja, dokazao je nedavno rover „Opportunity". Njegova panoramska kamera (Pancam) je 1961. sola uspela da detektuje i snimi stenu nazvanu „Block Island", a koja predstavlja najveći do sada pronađeni meteorit na Marsu.
Analizom roverovog alfa i rendgenskog spektrometra utvrđeno je da je meteorit, prečnika preko 60 santimetara, bogat gvožđem i niklom.
Donja slika je u veštačkoj boji, jer su korišćeni trobojni filteri na Pancamu: 750-nanometarski (crveno), 530-nanometarski (zeleno) i 430-nanometarski (plavo).
Inače, roveri jesu mali ali su naše „oči" iz svemira moćne. Na donjoj slici, koja obuhvata malo više od 1,2 km2, a koju je sa Marsove orbite načinio Mars Reconnaissance Orbiter svojom već na ovom sajtu slavnom HiRISE[1] kamerom. Snimak je načinjen tokom popodneva 1783. sola. U odnosu na prethodni sol, „Opportunity" je prevalio oko 130 metara, pa se sa desne strane od rovera daju uočiti tragovi točkova koji presecaju dine.
Ovakve slike su značajne radi planiranja ruta za vožnju ali i izbegavanja opasnih terena ili planiranja zanimljivih istraživnja (kao što su mali krateri dole i levo od središta slike).
[1] High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) je kolor kamera teška 64,2 kg i „teška" $40 miliona. Napravio ju je Ball Aerospace & Technologies Corp. po nacrtima Lunar and Planetary Laboratory sa Univerziteta Arizona. Kameru čini reflektujući teleskop prečnika 50 cm, što je veće od bilo kojeg ugrađenog u neku deep space misiju.
Još o ovoj temi:
ISTRAŽIVANJE PLANETE MARS Sve o Marsovim roverima
Djeca nude riješenja za spas Spirit
Hoće li NASA uspeti da bombarduje Mars?
Pješčana zamka uhvatila NASAina robota
.