Astronautika: misije

Iran je 27. jula 2017. u 14.00č po lokalnom vremenu obavio eksperimentalno sub-orbitalno lansiranje nove rakete-nosača "Simurg" (Simorgh).

Ovo je prvo oficijelno objavljeno lansiranje sa novog iranskog kosmodroma koji nosi ime Imama Homeinija i nalazi se u provinciji Semnan. Nezvanično, govori se da je ova raketa imala barem jedno probno sub-orbitalno lansiranje aprila 2016, ali to nikada nije potvrđeno od iranskih vlasti.

U veoma kratkoj vesti, navodi se da nova iranska raketa-nosač može da izbaci satelit mase do 350kg (po nekim izvorima 250kg) na orbitu visine 500km. Kako posle lansiranja rakete "Simorg" nije evidentiran novi objekt na orbiti, pretpostavlja se da je reč o sub-orbitalnom eksperimentu. Neki američki izvori su, međutim požurili da jave kako je lansiranje proteklo neuspešno, međutim sve indicije ukazuju da je ono imalo probni karakter bez postavljanja ikakvog korisnog tereta na orbitu.       

Oktobra 2016. Iranska kosmička agencija (ISA) je objavila o planovima tri lansiranja pre kraja 2017. 

Raketa-nosač "Simorg" (po persijskoj mitološkoj ptici, sličnoj Feniksu), takođe poznata pod imenom "Safir-2", pripada klasi malih lansera. Njeno premijerno lansiranje je trebalo da bude obavljeno 2010. kada je i projekat prvi put obelodanjen od strane predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Dvostepena raketa je visoka 27 metara i sa prečnikom od 2,5 metra ima masu na startu od 87 tona. Njen prvi stepen koristi četiri osnovna raketna motora svaki kapaciteta 29t (280kN). Peti motor, koji razvija potisnu silu od 13,6t (133kN) se koristi za kontrolu visine i stabilizaciju leta. Karakteristike motora drugog stepena nisu poznate.   

U trenutku poletanja, ukupna potisna sila rakete iznosi 130t (1300kN), što je dovoljno da se na orbitu visine 500km postavi korisni teret mase do 350kg. Prema pojedinim informacijama, stručnjaci ISA rade na modifikaciji ovih raketnih motora koje }e biti u stanju da pove}aju masu korisnog tereta do 700kg i visinu orbitu do 1000km.   

Iako je posle 2010. bilo nekoliko najava prvog lansiranja rakete "Simorg", uz čak i navođenje imena satelita kao što su "Tolu" (Toloo-"Izlazak Sunca") i "Mesba" (Mesbah), po svemu sude}i to se desilo tek 19. aprila 2016. Let je obavljen u sub-orbitalnom režimu, međutim njegovi rezultati do sada nisu javno objavljeni.     

i2

i1

i3

Snimci lansiranja rakete-nosača "Simorg" sa kosmodroma "Imam Homeini"  

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Jovan said More
    Je li moguće mijenjati spin čestice?... 2 sati ranije
  • Baki said More
    NASA je nedavno objavila da im je... 21 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Ne bih bio tako skeptican kad je Mask u... 1 dan ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Dopuna mog prethodnog komentara.... 1 dan ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Nesto u ovom clanku donekle zbunjuje.... 1 dan ranije

Foto...