Astronautika: misije

U subotu se sonda „Juno“ približila Jupiteru na samo 4.200 kilometara. Naučnici su uključili kameru na sondi i sada se očekuju prve slike visoke rezolucije. Tako blizu kao Juno, do sada nije ni jedna sonda proletela pored neke planete u Sunčevom sistemu. Osam mernih instrumenata su sada aktivni i time je u suštini, tek sada otpočela misija sonde Juno.

JUNO

Početkom jula ove godine, Juno je posle petogodišnjeg puta ušao u orbitu oko Jupitera. Ovom misijom NASA želi da prikupi saznanja o nastanku Sunčevom sistema. Juno će da premeri različite slojeve Jupitera, kako bi istražio njihov sastav. Naučnici se nadaju objašnjenju razloga za ekstremne vetrove na Jupiteru, kao i odgovoru na pitanju, da li Jupiter ima čvrsto jezgro.

Osim toga, NASA želi da istraži crvenu pegu - gigantski vrtlog koji hara već hiljadama godina na planeti. Prolet u subotu je bio prva mogućnost da se naprave fotografije misterioznih polova. Krajem nedelje NASA će da objavi fotografije koje su napravljene prilikom ovog bliskog proleta. Naučna analiza fotografija će potrajati mnogo duže.

Do kraja misije u februaru 2018. godine je planirano još 35 bliskih susreta sa planetom, ali ni jedan od njih neće biti na tako malom rastojanju, kao što je to bio slučaj u subotu. Pre sonde Juno, pored Jupitera su proleteli „Pionir 10“, 1973. godine, obe „Vojadžer“-sonde, 1979. godine, kao i nemačko-američka sonda „Galileo“, koja od sredine devedesetih godina prikuplja podatke u orbiti Jupitera. Ali, tako blizu kao Juno, ni jedna od njih nije prišla Jupteru. Na slici ispod se vidi umetnička vizualizacija sonde Juno iznad Jupitera.

JUNO trejler

Ljiljana Gračanin
Author: Ljiljana Gračanin
Maturirala u Beogradu u Beču doktorirala astronomiju i fiziku. Na univerzitetskom institutu za astronomiju u Beču se pored predavanja o Suncu i Sunčevom sistemu bavi naučnim istraživanjima na polju spektrografije protozvezda. Napisala je nekoliko desetina naučnih radova o spektralnoj analizi sastava protozvezda. Za ESA (Evropsku Svemirsku Agenciju) piše Tviter-stranu na srpskom jeziku; za Nasu, projekat APOD, objavljuje dnevne prevode fotografija na tri jezika; za ESO (Evropsku Svemirsku Opservatoriju) prevodi opise fotografija na srpski jezik; za Austrijski Svemirski Forum (OeWF) vodi Tviter stranu na srpskom. Na FB uređuje stranu sa aktuelnim zbivanjima na polju astronomije na nemačkom jeziku i FB-stranu sa kursem na srpskom jeziku o orijentaciji na nebu. Uz to održava redovne kurseve astronomije za decu i amatere i drži predavanja za javnost. U okviru Astronoma Bez Granica (Astronomer Without Borders) postavljena je za nacionalnog koordinatora za Srbiju…

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Rapaic Rajko said More
    Prva slika u clanku je moj favorit za... 2 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Zasto prva osoba (inicijator promene... 2 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Šteta što se oštetio. Da nije... 20 sati ranije
  • adv.draganmiladinovi... said More
    Krigera nema na Marsovskom vidiku, plus... 21 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Pre nego odgovorim, sada mi se čini da... 1 dan ranije

Foto...