Uprokos vestima na mrežama - o čemu napisah poslednji text – kineski lunarni rover verovatno još uvek funkcioniše na površini. Njegov radni status je potvrdio zvaničnik Instituta za Nauku, Tehnologijui Industriju Državne bezberdnosti (SASTIND), stručni saradnik Andrew Jones iz Finske. Juče je Jones poslao sledeći e-mail:
„U izveštaju za medije SASTIND-a ističe se da 'Yutu' 'nije mrtav već je ustanju hibernacija'. On je samo prestao da radi 28. jula. Biti 'mrtav', kaže on, značilo bi gubljenje kontakta sa Zemljom i gašenje svih signala, ali 'Yutu' i dalje ima signal'“.
„Prema proceduri, 'Yutu' će se probuditi tokom meseca, ali da li će biti u stanju da nastavi funkcionisanje zavisiće od tadašnjihuslova. Možda nas čeka iznenađenje.“
Koliko shvatam, „Yutuova“ trenutna hibernacija (neaktivnost tokom lunarne noći) se ne razlikuje od bilo koje u koju je zapadao 32 prethodne lunarne noći koje je preživeo. Ali da stvar bude jasna: samo preživljavanje nema nikakav naučni značaj; „Yutu“ nije ustanju da napravi ikakav pokret još od 2014, i nijedan njegov naučni instrumenat više ne radi. Ali ipak još uvek nije mrtav, prema rečima kineskih kosmičkih zvaničnika! Još uvek će možda moći da se probudi i ponovo komuniicira sa Zemljom, kao što je radio 33 puta ranije.
Šta se dogodilo – kako se prevremena vest o „Yutuovoj“ „smrti“ proširila po zapadnim medijima? Izgleda da je stvar u poslovičnoj brzopletosti novinara i lošem prevođenju kineskih vesti. Napisano je da je „Yutu“ umro 28. jula, baš na samom početku lunarne noći, ali kako bi kontrolori misije mogli da potvrde smrt rovera nakon zalaska Sunca, u vreme kada je rover već zapao u hibernaciju i samim tim nije više bio kooperativan?
Zato se ne treba začuditi ako se rover ponoo probudi sledeće nedelje!