Čuo sam da ono što upadne u crnu rupu zauvek nestaje. Ali ono što upadne u okean, dâ se spasiti – dokaz su „Titanic“, „Bismark“ i sl. Ali da se kosmički brodovi vade iz okeana i za mene je novost. Sa malim zakašnjenjem (jer tada nije ni postojao AM) donosim priču o tome.
21. jula 1961. godine Amerikanci su lansirali svoj drugi kosmički brod u svemir. Letilica iz „Mercury“ programa nazvana je „Liberty Bell 7“[1] i njome je upravljao astronaut Virgil Ivan “Gus” Grissom, momak koji će nepunih šest godina kasnije poginuti prilikom proba za lansiranje „Apolla 1“. Njegov „Mercury 4“ (#11) je za 15,5 minuta leta dostigao visinu od 190,39 km, nakon čega je po planu pao u Atlantski okean. Pošto se poklopac na kapsuli automatski otvorio pre vremena, voda je pokuljala u kabinu, tako da se astronaut jedva spasao od davljenja. Njega je u zadnjem momentu spasao helikopter ali za kapsulu nije bilo spasa – potonula je na dno okeana.
„Gus“ Grisson je bio kum svome brodu. Krajnje levo se vidi nacrtana „pukotina“. Njegov „Mercury 4“ je bio prvi koji je imao trapzasti „prozor“ i eksplozivni poklopac. |
A onda je na 30-godišnjicu prvog sletanja ljudi na Mesec i 38-godišnjicu leta „Mercuryja 4“, 20. juna 1999. godine, odjeknula vest da je kapsula „Liberty Bell“ podignuta sa morskog dna. Tim za vađenje predvodio je Curt Newport a finansirao ih je „Discovery Channel“, jedan od dve najveće američke kablovske TV mreže.
Brod je pronađen u oblasti zvanoj Black Basin nakon 14 godina bezuspešnog traganja na dubini od preko 4.500 metara, nekih 550 km jugoistočno od Cape Canaverala, u začuđujuće dobrom stanju. Neki unutrašnji delovi od aluminijuma počeli su da oksidišu od slane vode, ali tekstilni materijali, uključujući i Grisomov lični padobran, bili su netaknuti. Pronađena je i kamera koja je sve vreme leta snimala, ali je bila slomljena a film uništen vodom.
Nakon podizanja na spasilački brod „Ocean Project“, stručnjaci su uklonili eksplozivnu napravu (SOFAR bomba) koja je trebalo da eksplodira u slučaju potonuća kapsule, ali to nikada nije uradila. Nakon toga kapsula je stavljena u veliki kontejner sa slanom vodom da bi se sprečilo naglo sušenje i rđanje. Kosmički centar “Cosmosphere” u Kanzasu očistio je i konzervirao letilicu (preko 26.000 delova) i 2006. je poslao na turneju po Americi. Kasnije se letilica vratila i danas je u stalnoj postavci ovog muzeja.
Interesantno je da kada su restauratori muzela otvorili kapsulu unutra su pronašli pikavce cigareta, plastičnu čašu, mali sapun iz motela i 10,20 dolara. Bilo su tu 5 papirnih novčanica od po $1 potpisanih od strane majstora koji su montirali brod, dok je ostatak bio u metalu, sa još neidentifikovanim inicijalima.
[1] „Liberty Bell“ je zvono kojim je u Filadelfiji oglašen kraj borbi za oslobođenje Amerike, i kod njih je to sinonim za slobodu. Pošto je originalno zvono imalo naprslinu, i na boku Grisomovog broda je nacrtana takva „pukotina“.