- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: subota, 23 januar 2021 00:20
-
Autor Draško Dragović
Severna Koreja je postala kosmička sila u decembru 2012. zahvaljujući svojoj trostepenoj raketi 'Inha' (na Zapadu je zovu 'Taepodong-2'), ispred svog večitog rivala Južne Koreje za nekoliko meseci. No, kosmičke ambicije Kim Čen-Ina nisu bile ograničene na slanje nekoliko malih satelita u nisku orbitu. Neposredno nakon toga vlada je najavila stvaranje nove kosmičke agencije koja je krštena kao NADA (NationalAerospace Development Administration; na korejskom, to je Kukgaujugaebalkuk, odn. 국가우주개발국).
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: petak, 22 maj 2020 18:29
-
Autor Aleksandar Zorkić

SpaceX je najpoznatija kompanija za konstrukciju i proizvodnju svemirskih letelica. Njeno sedište je u Hotornu u Kaliforniji. Osnovao ju je Ilon Mask (o kome ćemo drugom prilikom) 6. maja 2002. godine. Da bi osvojila tržite kompanija je krenula sa pričom o kolonizaciji Marsa (kad-tad, ali do kraja veka) i smanjenjem troškova svemirskih putovanja. U ovom drugom (što je uslov i za prvo) SpaceX je krenuo hrabro, odlučno i po mnogima nerazumno. Malo je onih koji su verovali da raketa nosač možda da se koristi više puta. Višekratnu namenu su imali spejs šatlovi, ali su se oni pokazali isuviše rizični i preskupi te su njihovi letovi ukinuti.
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: petak, 04 januar 2019 11:12
-
Autor Draško Dragović
Mreža za održavanje radio-veza u kosmosu (Deep Space Network) predstavlja skup antena raspoređenih širom sveta pomoću kojih naučnici održavaju kontakte sa vanzemaljskim istraživačima. Ti kompleksi sadrže skupove 26-metarskih, 34-metarskih i 70-metarskih antena, od kojih svaka ima posebnu namenu.
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: utorak, 04 decembar 2018 19:17
-
Autor Astronomski magazin
Sporazum o svemiru, zvanično poznat po imenu Sporazum o principima upravljanja aktivnostima država u istraživanju i korišćenju svemira, uključujući Mesec i druga nebeska tela, je sporazum koji formira osnovu međunarodnog svemirskog zakona. Sporazum je otvoren za potpisivanje u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i u Sovjetskom Savezu 27. januara 1967. godine, a stupio je na snagu 10. oktobra 1967. godine. Do maja 2013. godine, 102 zemlje su potpisale ovaj sporazum, dok je još 27 država potpisalo sporazum, ali nisu završile njegovu ratifikaciju
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: subota, 17 februar 2018 12:26
-
Autor Danijel Reponj
Odgovor na pitanje zašto kapsule koje dolaze iz svemira ne koriste padobrane još pri ulasku u atmosferu
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: nedelja, 01 maj 2016 18:54
-
Autor Grujica Ivanović
Za mnoge je nedavno povećanje budžeta NASA-e od strane Kongresa bio znak da je rat izmedju Bele kuće i Kapitol hila prošlost i da Amerika za dogledno vreme nema više razloga da brine kada su letovi u kosmos u pitanju. Medjutim, dali je baš tako?
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: ponedeljak, 08 februar 2016 14:25
-
Autor Grujica Ivanović
Novi ruski kosmički brod dobio je ime “Federacija”. Odluku o izboru imena je doneo panel pod rukovodstvom direktora “Roskosmosa” Igora Komarova posle analize preko 6000 primljenih predloga.
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: sreda, 27 januar 2016 21:25
-
Autor Aleksandar Zorkić

Uloge su, više silom prilika nego voljom, podeljene. Rusi bi voleli da pošalju svoje ljude na Mesec, ali… nije samo novac u pitanju. Treba da se uozbilje, treba da žele, da im je stalo do astronautike i do osvajanja Meseca. I da tom poslu priđu ozbiljno. Džaba im što ima popovi osveštavaju lansirne rampe, nešto u čitavom društvu nije najbolje. Nema onog entuzijazma kakav je vladao u vreme Gagarina. A tada su bili prva sila astronautike. Posle duuugog niza godina i nekih neuspeha sada sa Evropskom svemirskom agencijom šalju letelicu na Mars. Neki moji poznanici se klade da će i tu omanuti. Ja mislim da neće, ali videćemo.
- Detalji
-
Kategorija: Astronautika
-
Datum kreiranja: četvrtak, 13 novembar 2014 19:24
-
Autor Draško Dragović
Krajem 80-ih Sovjetski Savez je lansirao gigantsku raketu „Энергия“. Konstruisana da u orbitu ponese šatl iz programa „Буран“, raketa je bila u stanju da digne korisni teret od oko sto tona. Međutim, ne računajući lasersku borbenu stanicu „Скиф-ДМ“[1] (17Ф19ДМ), SSSR je tražio civilne projekte koji bi opravdali postojanje tako velike rakete.