JWSTzvezde 1

  

Srednji infracrveni pogled na stubove stvaranja NASA/ESA/CSA svemirskog teleskopa Džejms Veb deluje jezivo. Hiljade zvezda koje postoje u ovom regionu nestaju iz vidokruga - a naizgled beskrajni slojevi gasa i prašine postaju središnji deo.

Detekcija prašine pomoću Vebovog srednjeg infracrvenog instrumenta (MIRI) je izuzetno važna - prašina je glavni sastojak za formiranje zvezda. Mnoge zvezde se aktivno formiraju u ovim gustim plavo-sivim stubovima. Kada se u ovim regionima formiraju čvorovi gasa i prašine sa dovoljnom masom, oni počinju da se urušavaju pod sopstvenom gravitacijom, polako se zagrevaju i na kraju formiraju nove zvezde.

U ovom MIRI prikazu mogu se identifikovati dve vrste zvezda. Zvezde na kraju debelih, prašnjavih stubova nedavno su erodirale većinu udaljenijeg materijala koji ih okružuje, ali se mogu videti u srednjem infracrvenom svetlu jer su još uvek okružene ogrtačima prašine. Nasuprot tome, plavi tonovi označavaju zvezde koje su starije i koje su izbacile većinu svog gasa i prašine.

 


Komentari

  • Duca said More
    Asteroidni pojas je pojas koji leži u... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    To je pitanje za astronautičare. Ipak... 3 dana ranije
  • Miroslav said More
    Ne mogu a da se ne zapitam, šta ako... 4 dana ranije
  • Duca said More
    16 tačnih, što ne čudi jer lično... 4 dana ranije
  • Siniša said More
    23 tačna. Hamburg, rekorder po broju... 6 dana ranije

Foto...