>> Japanski zodijački kalendar potiče iz kineske kulture. Dvanaestogodišnji ciklus animalističkih godina koje se baziraju na kineskom zodijaku naziva se junishi na japanskom jeziku, s proleće i nova zodijačka godina započinje godišnjim Setsubunom, odn. praznikom Bacanja pasulja.
Svake godine 3. ili 4. februara u svim velikim hramovima se održava ceremonija kojom se obeležava poslednji dan zime po lunarnom kalendaru i početak proleća.
Tada na ljude koji se tiskaju ispred budističkih i šinto hramova sveštenici ili glumci pa čak i zvezde sumoa bacaju zrna pržene soje (neka umotana u zlatnu i srebrnu hartiju) kroz vrata hrama na njih, čime se simboliše isterivanje zlih duhova i prizivanje sreće. U domovima, soja se baca uz povike "Oni wa soto!" i "Fuku wa uchi!", (Demoni izlazite, srećo ulazi!). Potom svako sakuplja onoliko zrna koliko ima godina i jede ih za dobru sreću. Neki ljudi kite ulazna vrata svojih domova glavama od sardina jer se veruje da demoni beže od tog mirisa. A ko ne bi?
Zodijak
Posmatrano sa Zemlje sve plaente, Mesec i Sunce prolaze tokom godine kroz uzan pojas na nebu. Kako se u ovom pojasu nalaze uglavnom sazvezdja koja nose imena zivotinja jos u staro vreme pojas je nazvan zodijak.