Zvezde nisu u striktnom fokusu mojih interesovanja, ali pošto u ovom mesecu imamo i pravoslavni i katolički Uskrs, a pada i moj skromni rođendan, učinilo mi se zgodnim povodom da malo vidim šta se „gore“ dešava.
Najveći broj sazvežđa koja su krasila naše zimsko nebo uglavnom je nestalo (to se samo tako kaže; postala su nevidljiva sa naših prostora a na njihov pravi nestanak sačekaćemo još par desetina milijardi godina, ili tako nešto). Ipak, jedno od onih koje je još ostalo je Auriga, iliti po našem Kočijaš, čiju položaj na nebu je na vrhu rogova Taurusa, odn. Bika. Nekada davno, zvezda Elnath (β Tauri), koja označava Bikov viši rog, pripadala je obema zvezdanim grupama. Danas je ova zvezda, 700 puta sjajnija od Sunca, striktni deo samo Taurusa.
Prateći zodijak, nakon Bika sledi sazvežđe Aries, Ovan, koji je u svim starim zvezdanim atlasima prikazivan kao da se gleda sa Taurusom i Aurigom. To je trebalo da prikaže određenu povezanost ova tri sazvežđa, obzirom da su u pitanju tri životinje koje je čovek verovatno najranije pripitomio.
Sasvim je moguće da je položaj Ariesa povezan i sa biblijskim pričama. U toku godine kada Sunce zauzima taj položaj na nebu, slave se dva velika praznika (svoj rođendan ne računam) – Pasha i Uskrs. U obe proslave jagnje igra ključnu ulogu.
Kalendar kroz istoriju |
Za one koji to neznaju i nisu čitali knjigu „Kalendar kroz istoriju“, da kažem da Uskrs spada u tzv. pokretne praznike, što znači da svake godine pada u različite datume. Zanimljivo je da time upravlja Mesec, jer je još pre 1686 godina određeno da će Uskrs padati prve nedelje posle zvaničnog punog Meseca nakon prolećne ravnodnevice. Astronomski gledano, to pokriva raspon od 22. marta do 25. aprila.
Ono što je nezgodno, to je da se i pored Mesečevog uticaja, datumi ovog možda najvećeg pravoslavnog i katoličkog praznika razlikuju. Ali ove godine oni će se, kao i prošle, poklopiti! Pravoslavni datumi Uskrsa ciklično se ponavljaju svakih 532 godine, dok se kod Katolika to ne dešava nikad, ili preciznije, dešavaju se svakih 5.700.000 godina, što znači nikad.
Tačno utvrđivanje datuma Uskrsa bio je jedan od najzamršenijih proračuna u astronomiji (i astrologiji) drevnih „stargejzera“, te je na Drugom crkvenom savetovanju u Vatikanu 1965. godine, papa Jovan XXIII je predložio da se Ustkrs slavi uvek 4. aprila. Da je to usvojeno (a nije), čitava nauka i matematika oko utvrđivanja sledećih datuma bi bila bespredmetna.
Ove godine, astronomski pun Mesec je bio u ponedeljak 18. aprila, te će prva nedelja nakon toga pasti 24. aprila. Već sledeće godine, pun Mesec će biti u petak 6. aprila, te će prva nedelja biti 8. aprila. Katolici će Uskrs slaviti tog 8. aprila, a Pravoslavci 15. aprila.
Ako ne smislimo pametniji povod, opet ćemo zajedno da se veselimo i tucamo jajima tek 2014. pa onda 2017. godine.
|