7. april
• Naučnici su dobili prvi radarski odjek od Sunca.

>>  Na današnji dan, 7. aprila 1959. naučnici su dobili prvi radarski odjek od Sunca. Bio je to čovekov prvi direktan kontakt sa Suncem. Naučnici sa Stanford Univerziteta su koristili vojni radarski predajnik Collins FRT-22, snage 40 kW koji radi na 25,6 MHz. Radio signalu je bilo potrebno 16 minuta da dođe do Sunca i vrati se na Zemlju. Podaci su snimljeni na magnetnoj traci i IBM 797 kompjuterom analizirani tokom narednih nekoliko meseci. Rezultati su bili zbunjujući za astronome u to vreme, koji su jako malo, ili gotovo ništa znali o pojavama kao što su koronalne eksplozije i solarni vetar.

kriva


(Slika iz V.R. Eshleman, R. C. Barthle, P.B. Gallagher, nauke 1960. Ima vrha do Corei Povell na Tvitter.)

SVE JE FIZIKA
Miša Bracić
MisaBracic portret

Komentari

  • Baki said More
    Vrlo površan tekst. I sa aspekta... 9 sati ranije
  • Duca said More
    Kako uski signal sa zemlje stigne do... 13 sati ranije
  • Dubravka Rabrenovic said More
    Ja sam to zaista vidjela u junu, nisam... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    To sam davno primetio i često... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Većina putuje isključivo zato da... 2 dana ranije

Foto...