Fotografija u pravoj boji severozapada Indije, Nepala i Tibeta. Lepo se vidi ogromna količina smoga/zagađenja iznad Indije i Tibeta, i kako planine sprečavaju njegovo dalje širenje.
Indijska presonica Delhi je već drugu godinu za redom zagađeniji grad od Pekinga, koji se (ipak) zvanično vodi kao najzatrovaniji grad na svetu.
Prema podacima zvaničnih ispitivanja, Delhi je prošle godine imao prosečno 142,9 mikrograma otrovnih čestica PM2.5 (smtronosnih čestica prečnika do 2,5 mikrometara ili manje) po kubnom metru vazduha, što je 50% više od pekinškog proseka.
Ta količina je 13 puta veća od količine koju Svetska zdravstvena organizacija dozvoljava, i 3,5 puta više od indijskih standarda za čist vazduh.
Čak i najmanji zabeleženi prosek – 132 mikrograma po kubiku – zabeležen ja jednom punktu za merenje zagađenosti vazduha u Delhiju daleko je iznad najviših rezultata Pekinga (89 mikrograma po kubiku).
Analize su takođe pokazale da je prošle godine u Delhiju bilo dvaput više “loših” dana nego u Pekingu, a samo jedna nedelja “čistog” vazduha naspram 100 takvih dana u Pekingu. Prema kineskim izvorima, “loš” dan je onaj u kome nivo PM2.5 prevazilazi 150 mikrograma po kubnom metru, do je “čist” dan onaj gde tih čestica ima manje od 35 u kubiku. U Evropi je prosek 25 mikrograma, ali u Srbiji je sigurno veći.
Samo da podsetim da su čestice PM2.5 smrtonosne jer izazivaju rak pluća.