munje

Vulkanski kompleks, ili bolje rečeno, lanac vulkana u Čileu, početkom juna je počeo da izbacuje oblake dima i pepela skoro 15 km u vis. Pepeo je sadržavao komade kamenja, stakla i drugih minerala. Dim je takođe nosio i statički elektricitet – odvojeno pozitivni i negativni naboj – tako da „veliki oblaci kao što je ovaj pri erupciji Puyehue-Cordón Caulle može da stvaraju svoje sopstvene munje i gromove,“ kaže Eric Klemetti, profesor geologije na univerzitetu Denison. Oblak nakon erupcije – prvi nakon više od dve decenije mirovanja – bio je tako moćan da je bio uočen čak iz kosmosa i proširio se sve do Tasmanije.

Procenjuje se da ovi vulkani, kojih ima 4 u grupi, oblikuju lokalni pejzaž već više od 300.000 godina. Nakon erupcije 1960. godine, usledio je zemljotres Valdivia, najjači zabeleženi potres u istoriji Zemlje.

Draško Dragović
Author: Draško Dragović
Dipl inž. Drago (Draško) I. Dragović, napisao je više naučno popularnih knjiga, te više stotina članaka za Astronomski magazin i Astronomiju, a učestvovao je i u nekoliko radio i TV emisija i intervjua. Interesuje ga pre svega astronautika i fizika, ali i sve teme savremenih tehnologija XXI veka, čiji detalji i problematika često nisu poznati široj čitalačkoj publici. Izgradio je svoj stil, lak i neformalan, često duhovit i lucidan. Uvek je spreman na saradnju sa svojim čitaocima i otvoren za sve vidove komunikacije i pomoći. Dragovićeve najpoznatije knjige su "KALENDAR KROZ ISTORIJU", "MOLIM TE OBJASNI MI" i nova enciklopedija "NEKA VELIKA OTKRIĆA I PRONALASCI KOJA SU PROMENILA ISTORIJU ČOVEČANSTVA"

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Obično se zaboravi Antarktik. A kako se... 11 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Pao na nauci o zastavama i u brojanju... 22 sati ranije
  • sasaa said More
    Hvala za sjajan tekst, pojasnio mi je... 1 dan ranije
  • maxy said More
    U eri fantastičnih digitalnih... 3 dana ranije
  • Siniša said More
    Prelaka pitanja, na nivou 7 razreda... 3 dana ranije

Foto...