Testni Boeing 777 s „chevronima“ na motorskoj instalaciji za smanjenje buke
Nakon višegodišnjih istraživanja NASAinih i Boeingovih inženjera na pomolu smo nove revolucije u zračnom prometu. Nečujni, ili bolje reći zrakoplovi s smanjenim „zvučnim potpisom“ već počinju biti realnost.
Područja zrakovlovnih koridora i zračnih luka već su desetljećima izvorište zvučnog zagađenja. Preleti putničkih i manevri vojnik zrakoplova znaju biti interesantna događanja, no što kada je čovjek dio dana i noći izložen neprestano izložen buci? U Istri nasreću još uvijek možemo uživati u prostorima neokrnjenog krajolika, pa ipak zrakoplovna buka iznad nas jasno nam ukazuje da smo debelo u zagrljaju civilizacije.
Novi putnički zrakoplov Boeing-787 prvi je iz generacije koja će zahvaljujući aerodinamičkim i mehaničkim riješenjima oko motora imati značajno smanjen zvučni potpis.
Zanimljivi članci o avionima |
Iako postavljanje zubaca oko oplate motora na prvi pogled ne izgleda kao radikalno novo riješenje Bridges kaže da su za njegovu implementaciju bile potrebne godine istraživačkog rada te probnih letova kako bi se osigurala učinkovitost sustava i njegova pouzdanost. Samo male varijacije u pozicioniranju zubaca mogu načiniti kontraefekt, no sada imamo riješenje i znamo kako ga ugraditi.
Biti će potrebna desetljeća prije nego nove generacije zrakoplova s smanjenim zvučnim potpisom u cijelosti zamijene postojeće. Problem zrakoplovne buke i njezina utjecaja na ljude i okoliš s novim Boeingom-787 više nije samo fikcija ekološki nastrojenih pojedinaca.