17. oktobar. 2009.
Kad god čujem da neko riča o „fenomenaklni kineskim proizvodima“, ja i dalje zamišljam neke patike ili DVD-jeve koji mogu da se nabave na svakoj tezgi na obližnjem buvljaku. Ali prema izveštaju Defense Professionalsizgleda da je Kineska armija upotrebila iste veštine nebi li prevazišla tehnološki jaz u proizvodnji letilica bez ljudske posade (UAV, unmanned aerial vehicle). Jednostavnim kopiranjem američke tehnologije, Kina ne samo da je stvorila obilje naprednih zujalica, već je stekla tehnološka znanja da i sama fabrikuje interesante UAV.
Izveštaj navodi spisak većine kineskih glavnih UAV programa, od kojih je većina kopija američkih uspešnih letilica iste namene, ali koje su ipak jeftine kopije, poput Louis Viutton tašni. Tvrdi se da izviđačka letilica „Yi-long“ nije ništa drugo do fotokopirani „MQ-1_Predator“, a da su „Xiang-long“ i „WuZhen-2000“ kopije američkog „RQ-4 Global Hawka“.
Međutim, ovaj tekst ističe da i pored fotografskih replika američke tehnologije, kineskim stručnjacima je pošlo za rukom da razviju i neke interesantne domaće tehnologije letilica ove namene. Posebno se misli na letilicu „Dark Sword“, koja ne liči ninašta što poseduje američka vojska danas. Kinezi ga opisuju kao „budućnost kineske bespilotne vojne avijacije“, i veličaju njegovu visoku pokretljivost, stelt osobine, i vazduh-vazduh borbene sposobnosti.
Bez obzira kako taj UAV „Dark Sword“ zvuči, možda bi Amerikanci ovog puta bili ti koji bi trebali da razmišljaju o kopiranju.