Hladno, hladno ali zanimljivo za proviriti ka nebu.
Prvi ponedjeljak u decembru osvanuo je okupan Suncem. Prema aktualnim prognozama vedrina će nas pratiti i narednih nekoliko dana uz postupno povećanje temperature zraka danju i izrazito hladne noći. Sunce se svakim danom sve kraće zadržava iznad horizonta, noći su sve duže. Zemlja se već podosta pohladila pa osjet temperature direktno ovisi o izloženosti Sunčevim zrakama. Ugodan boravak tijekom dana na Suncu pretvara se u „ledaru“ kada se nađemo u sjeni zgrade ili prilikom prolaska ponekog oblaka. Izostanak oblačnog sloja, posebice noću, ostavlja nas bez svojevrsne toplinske izolacije. Toplina se ne može akumulirati i odlazi uvis. Noćno zvjezdano nebo u ovakvim uvjetima znači da se temperature na zemlji spuštaju ispod ništice. Pa je tako primjerice noćas najniža zabilježena temperatura na Vidulini Observatory u centru Istre iznosila -8.8°C! Sunce je izašlo u 07:26 a zalazi u 16:23, civilni sumrak započinje u 16:56. Sat vremena kasnije od 17:52 do 17:56 imamo priliku za vidjeti prolazak Međunardne svemirske postaje. Najprije će se pojaviti iznad sjeverozapada a zatim krenuti višlje prema zviježđu Malog Medvjeda da bi njezino opažanje za nas prestalo biti vidljivo kada se nađe iznad sjeveroistoka.
Zateknete li se na otvorenom ili u toplini doma sa prozorom koji gleda ka sjeveru ne propustite pogledati ovaj prolazak ISSa iznad naših krajeva. Imate li fotografskih afiniteta današnji prolazak ISSa smatrajte uvertirom za sutrašnji (utorak, u vremenu od 17:00 do 17:05) još sjajniji prolazak skoro po istom obrascu samo što će ISS biti malo višlje iznad horizonta i neznatno sjajnija.
Zanimljivo je za napomenuti kako se na drugom dijelu neba danas od 17:05 do 17:10 može vidjeti i prolazak Kineske svemirske stanice Tiangong 1. Sutra, u utorak vidljiva je skoro u isto vrijeme kada i ISS (od 17:10 do 17:15). Putuje zvjezdanim nebom od jugozapada ka jugoistoku. Obzirom je Tiangong 1 potpuno izvan kontrole preostalo joj je još najviše mjesec ili mjesec i pol dana u svemiru prije nego se strmoglavi ka površini planeta.
NAPOMENA: Svi iznjeti podaci izračunati su za lokalitet Vidulini Observatory u centralnoj Istri, drugdje na poluotoku oni se ponešto razlikuju od navedenih!