U američkom Kongresu je tokom diskusije sa predstavnicima Pentagona oko kupovine ruskih raketnih motora sevalo na sve strane.
Pentagon je u okviru budžeta za 2017. tražio novac za 18 raketnih motora RD-180 ruske kompanije “Energomaš“ u ukupnom iznosu od nešto više od pola milijarde dolara. Sa ovom količinom motora koje koristi Pentagonova ključna raketa-nosač Atlas V kompanije ULA, američki generali tvrde da američka nacionalna bezbednost neće biti ugrožena. Medjutim, Komitet oružanih snaga Senata kojim predsedava republikanski senator Džon Mek-Kejn poznat po svojoj antiruskoj poziciji, odobrio je kupovinu samo devet motora u 2017, odnosno polovinu od zatraženog broja.
Podsećamo, raketa-nosač Atlas V koristi po dva motora RD-180 na prvom stepenu i osnovni je lanser vojnih satelita, koji uzgred budi rečeno najvećom delom špijuniraju vojne instalacije Rusije. Ova veza izmedju Pentagona i Kremlja je pravo vrzino kolo. Naime, Rusi prodaju Amerikancima svoje raketne motore da bi ih ovi satelitima izbačenim u kosmos ovim motirima snimali. Za to vreme, Rusi, izmedju ostalog i američkim dolarima od ove prodaje, finansiraju svoje letove “uznemiravanja” američkih špijunskih brodova i razvoj interkontinentalnih raketa usmerenih prema toj istoj Americi.
Manji broj ruskih raketnih motora RD-180 znači da će pozicije rakete Atlas V i kompanije ULA, koja posluje pod okriljem američkih aerokosmičkih džinova “Boing” i “Lokid Martin”, na tržištu lansiranja biti ugrožene. Pored toga, manje lansiranja znači povećanje cena usluga koje se mogu odraziti i na budžet NASA-e. Konačno, ova zabrana se može takodje odraziti na kompanije koje za lansiranje svojih kosmičkih aparata koriste Atlas V.
Zbog toga je kompanija “Siera Nevada”, koja je nameravala da koristi nosač Atlas V za lansiranje mini-šatla “Drim čejzer”, već stupila u pregovore oko mogućeg korišćenja ruskih i evropskih raketa. Ovu kompaniju je inače NASA nedavno odabrala za prevoz tereta do američkog dela Medjunarodne kosmičke stanice
Senator Mek-Kejn insistira na tome da Pentagon što pre počne da koristi američke raketne motore za lansiranje vojnih satelita. Mejdutim, novi raketrni motor tek treba projektovati i ispitati. A to je veoma komplikovan i skup biznis koji može itekako da potraje. Do tada, Pentagon će morati da pronadje neko od alternativnih rešenja, a njih nema mnogo. Zaokret ka raketnom džinu “Delta IV Heavy”, najjačoj operativnoj raketi na svetu koju korisit kompanija ULA može biti itekako skup i nerentabilan.
Tako da ne treba isključiti da generali uskoro zakucaju na vrata Ilona Maska.
Dva ruska motora RD-180 na prvom stepenu rakete-nosača “Atlas IV”