Pazi na položaj!
Kako stanica kruži orbitom, ona se polako okreće oko svoje podužne ose (vidi sliku ili filmić) brzinom od oko četiri stepena u minutu (praveći pun okret od 360° tokom jedne 90–minutne orbite). ispod Na taj način ona drži svoje komunikacione antene i većinu prozora uvek striktno okrenute na dole prateći zakrivljenost Zemlje ispod nje, što rezultira konstantnom visinom u odnosu na tlo.
Kako ISS zna svoj položaj? Pet puta u sekundi, brodski žiroskopi za brzinu [3] prate koliko brzo se menja položaj letilice. Za određivnje visine, položaja i brzine stanice, podaci dobijeni sa američke strane od GPS–a kombinuju se sa podacima sa ruskih navigacionih satelita, ali i sa senzorima za Sunce, zvezde i horizontalni položaj sa ruskog segmenta stanice. Svi pomenuti podaci idu na obradu u glavni brodski računar, koji onda određuje koliku korekciju treba da načine žiroskopi CMGs.
--------
* Postoje dva seta od po tri laserska žiroskopa, koja koriste razlike u dužini laserskih zrakova da procene promene visine i brzine tih promena. Ti podaci se upoređuju sa prikupljenim GPS podacima.