Rusija je danas definitivno odustala od mogućnosti da se tijekom narednih dana napravi svojevrsna milenijska, povijesna snimka gotovo kompletirane Međunarodne svemirske postaje s mnoštvom svemirskih brodova koji su sada spojeni na nju; ruski pilotirani svemirski brod Sojuz i bespilotni teretni brod Progres, veliki europski i japanski teretnjaci ATV-2, odnosno HTV-1 te američki raketoplan Discovery.

Iss_ozujak_2011_a
ISS ovih dana u svemiru

Amerikanci su zamolili ruske kolege da razmotre neplanirani let Sojuza kojime bi pilotirali Alexander Kaleri i Oleg Skripochka oko Međunarodne svemirske postaje kako bi snimili cijelu tu konglomeraciju u svemiru. Naime iako će se veliki broj brodova i dalje redovno spajati s ISSom više neće biti prigode da se u isto vrijeme na ISSu nađe i neki od raketoplana obzirom su preostala još samo dva leta do umirovljenja cijele flote.

Iss_ozujak_2011_b

Iako se naizgled radi o nezahtjevnoj operaciji leta Sojuza oko ISSa i ponovnog spajanja na ISS  nakon fotografiranja Ruska kontrola nije dala zeleno svjetlo za takvu operaciju. Naime u svemiru se nalazi nova inačica Sojuz TMA-01M koja još nije u cijelosti ispitana u praktičnom letu. Iako je vjerojatnost da bi nešto pošlo po zlu, u svemiru se nikad, pa ni onda, ne riskira.Iss_ozujak_2011_c

Konfiguracija ISSa

 

 


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    @Ego Solidan komentar, otvara prostor... 11 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    @trovach: "Sve je tada nastalo." Tada... 19 sati ranije
  • Siniša said More
    Dejane, Vaš je odgovor, tipičan primer... 19 sati ranije
  • Dejan said More
    Siniša wrote:
    Dejane, protoćelija je, samo obična...
    23 sati ranije
  • Ego said More
    Život možemo slikovito uporediti s... 2 dana ranije

Foto...