Astronautika: misije

maven tv backdrop

U trenutku pisanja ovog teksta samo nas sati dele od lansiranja nove svemirske sonde na Mars. Skraćeno čitava misija se zove MAVEN što dolazi od Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (u grubom prevodu to znači: atmosfera Marsa i evolucija njenih promena), a njen zadatak je istraživanje Marsove atmosfere i uticaj Sunčevog vetra na nju, a sa posebnim ciljem da naučnici dokuče kako je i zašto nestala nekada znatno gušća atmosfera ove planete. Davno, pre nekoliko milijardi godina susedna planeta je bila mnogo više nalik današnjoj Zemlji. Tada su po njenoj površini tekle reke i temperatura je bila viša nego danas. Ali vremenom, atmosfera se lagano rasipala u međuplanetarni prostor, atmosferski pritisak je slabio, a sa manjim pritiskom voda je sve više isparavala. To je teorijski model koji naučnici žele ovom misijom da dokažu. U sklopu istraživanja misije MAVEN je i proučavanje klime Marsa, njegove geologije i uslova za život tokom proteklih pravremena, sve do danas.

Po planu MAVEN će biti lansirana 18. novembra u 19 sati i 28 minuta po našem vremenu, sa kosmodroma Kejp Kanaverala na Floridi, SAD (Nasa će lansiranje prenositi preko svog kanala). Sonda je početkom meseca postavljena na raketu nosač Atlas V i sada čeka da se otvori lansirni prozor (optimalan period za lansiranje da bi letelica ušla u orbitu oko ciljanog objekta), a prvi taj dan je, kako smo i naveli, 18. novembar.

Maven-na-rampiNa lanssirnoj rampi

Ako lansiranje i potom čitav let proteknu po planu letelica će ući u naglašeno eliptičnu orbitu (6200 km x 150 km) oko Marsa 22. septembra sledeće godine.

Prve zvanične informacije o ovoj misiji Nasa je objavila septembra 2008. Ona pripada seriji malih i jeftinih robotizovanih misija, što u znači da košta manje od pola milijarde dolara, ne računajući troškove lansiranja. Ti troškovi se procenjuju na blizu 200 miliona dolara.

Prema planu letelica će biti operativna najmanje dve godine s dobrim izgledima da se produži i znatno više od toga. MAVEN će služiti i kao radio relejna stanica za ostale misije na i oko Marsa.



Komentari

  • muhamed muminovic said More
    Uvijek ste dobrodosli. 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Hm....ove godine nisam uspeo,...možda... 4 dana ranije
  • Julijana said More
    Hvala. 4 dana ranije
  • polux11 said More
    "Ovakvo podešavanje doprinosi boljem... Pre 1 nedelje
  • Mladen said More
    BRAVO ! Pre 1 nedelje

Foto...