Kada je u maju 2012. godine holandski biznismen Bas Lansdorp zvanično objavio nameru svoje neprofitne organizacije “MARS ONE” da se prihvati pilot projekta naseljavanja Marsa i humanizacije uslova opstanka na istom, svi smo požurili da zaključimo da je ideja preambiciozna. A onda je usledila je ozbiljna medijska kampanja ove fondacije, potkrepljena naučnom logistikom i studijskim pristupom tako da je, gotovo preko noći, fondacija postala novo ime za stare snove osvajačke civilizacije.
Ideja kolonizacije Solarnog sistema je stara koliko i pitanja o tajnama univerzuma. Poslednjih godina, napori da se pronađe organski podobna planeta su se udvostručili i uvek je Crvena planeta bila najbolji kandidat za prve ozbiljne planove u tom smeru. Tako da je gospodin Lansdorp samo glasno izgovorio ono o čemu su mnogi razmišljali i, slučajno, ispostavilo se da ima ili da bar može da obezbedi finansijsku potporu takvom gigantskom poduhvatu.
Cilj “MARS ONE” grupacije nije samo u obezbeđivanju tehnološke pripreme za naseljavanje Marsa već i organizacija i učešće u odabiru onih koji će biti njegovi prvi stanovnici i to sve do 2023. godine jer idejni nosioci tvrde, da odgovarajuća tehnologija već postoji kod privatnih proizvođača svemirske opreme, U neophodnu hardversku opremu će svakako spadati uređaj za lansiranje tereta u orbitu Zemlje, a onda i na Mars. Sam teret će obuhvatati satelite, rovere, ljude i ostali teret. Neki predviđaju da će izbor pasti na Space X Falcon Heavy koji je unapređena verzija Falcon 9. Falcon Heavy će imati probni let 2014. godine, kako bi sve bilo u skladu sa već postavljenim tajmingom. Bitan je i sam svemirski brod koji će prevesti kako ljude tako i teret do Marsa. U pitanju je putovanje svemirom u trajanju od 7 meseci. Upravo iz tih razloga će se svemirsko vozilo sastojati iz dve pokretne platforme. Jedna će biti samo stanište tokom putovanja dok će druga koristiti prilikom sletanja, odbacujući usput sav nepotreban teret. Kapsule za sletanje će biti izuzetnog kvaliteta i već se pominje Lockheed Marti Space X, varijacija Dragon kapsule koja je na testiranjima još od 2010. godine. Posebne kapsule će imati i posebne tovare. Neke će isključivo dopremati hranu, vodu kao i sve ostale preko potrebne sastojke za život dok će neke prenositi tehnološku opremu ili samo ljudstvo. Bez rovera se ne može ni zamisliti funkcionisanje na samom Marsu jer će oni prethoditi doseljavanju kako bi evidentirali odgovarajuća mesta za stvaranje prve ljudske kolonije. Tehnološka priprema podrazumeva još i posebna svemirska odela koja moraju nositi svi oni koji se izlažu toj atmosferi. Ona će ih štititi od ekstremnih promena temperature, nedostatka kiseonika kao i svih prepoznatljivih talasa radijacije.
|
Komunikaciona mreža na relaciji Zemlja-Mars će biti osposobljena preko dopunskih satelita u orbiti kao i samih terenskih stanica na Zemlji. Na prvi pogled, sve nabrojano kao da zahteva nepostojeću tehnolologiju, ali zagovornici “osvajanja Marsa” tvrde da sva tehnologija već postoji i da ima dosta dobrih proizvođača i prilično kvalitetne ponude. Naravno, osim naučnih nedoumica, tu si i ona ljudska pitanja o životu na Marsu i o tome kako bi život tamo izgledao. “MARS ONE” jasno ističe da je najosnovniji cilj ne samo naseliti Mars već naći one adekvatne doseljenike koji će Mars doživeti kao svoj novi dom i koji će, što je još važnije, stvoriti dom za nove generacije. S obzirom na to da se 7 meseci putuje na Mars i koliko je povratak sa Marsa, za sada, neizvestan, procedura izbora “pravih kolonizatora” je detaljna i odvija se u tri kruga. Svaki krug je provera sposobnosti, kako fizičkih, tako i psihičkih i socijalnih. Iako se do 9. septembra 2013, kada je konkurs završen, prijavilo preko 200.000 zainteresovanih, najviše iz USA (24%), u naredne dve godine će biti oštra selekcija, kako bi se do 2015. godine odabralo od 6 do 10 timova sa po 4 predstavnika, kojima će biti obezbeđen konstantni sedmogodišnji trening i priprema za svemirsko putovanje veka. Već 2023. godine, jedan tim će biti upućen kao prvi u istoriji kolonizacije Marsa, a potom sukcesivno i ostali. Samo putovanje do Marsa neće biti bez izazova. Uvežbani astronauti znaju koliko je teško živeti u malom, skučenom, prostoru sa puno ljudi kao i koliko može neprijatno biti konzumirati stalno isti tip hrane, obavljati higijenu samo koristeći vlažne maramice, ili spavati uz konstantan zvuk ventilatora. U slučaju solarnih oluja, pritisak na izdržljivost će biti veći, ali će se pomerati i granice mentalne snage da se sve preživi, podnese i da se san prenese u realnost - da se osvoji nova planeta.
Mars je planeta koja ima najvažnije organske uslove za definisanje novog biosistema za ljudsku rasu. Na osnovu dosadašnjih istraživanja, biće naseljen onaj deo planete čije tlo je puno leda, a time i vode, koja bi se mogla koristiti u osnovnom snabdevanju kao i stvaranju kiseonika putem elektrolize. Sama Crvena planeta sadrži još i azot, poznatiji kao dominantni elementat (80%) vazduha koji udišemo. Uz solarne panele, dobiće se prilična količina jeftine energije. Vrlo brzo će osnovni način života biti omogućen na osnovu lokalnih uslova, ali će biti potrebno puno vremena da se stvori život kakav je moguć na Zemlji. Ne samo što je ova misija skupa već je i moralno prezahtevna. Lideri ovog projekta se slažu u oceni da je ovde i najmanja greška jednog, kobna po sve. Ne samo što moraju odabrati “one prave” za naseljavanje Marsa, već holandski vizionari, potpomognuti maštom i finansijama ostatka sveta, moraju da odaberu i tehnologiju, najbolju od najbolje kao i ispravnu metodologiju prilikom kolonizovanja planete koja je vrlo surova i koja ne oprašta.
Davno je još američki predsednik Kenedi zaključio da se Mesec ne osvaja zato što je to lako već, naprotiv, baš zato što je teško. Iz ove vizure, Mesec deluje kao odavno upoznato izletište, a mrak svemira kao da je postao intenzivniji. Pojava onih koji tvrde da nista nije nemoguće, maker to nemoguće se ticalo crvenog i besnog Marsa, deluje kao pravi adrenalin na kompletnu ljudsku civilizaciju, skučenu sopstvenim umorom. Gde rizika nema, uspeh nije ni na vidiku. Ovde će još mnogo teorija biti srušeno, mnogo novih računica će biti izvedeno, ali će jedna vizija ipak ostati nepobediva. San o kolonizaciji.
“MARS ONE” fascinira svojim uverenjem da se na Mars ne ide radi istraživanja već radi novog života. Nekada davno se tako išlo u Ameriku, sa jeftinim koferom i maramicom punom zaboravljenih suza. I Amerika je stvorena u znoju doseljenika, pa će valjda biti slično i sa Marsom. Ili tako ili nikako.
Put na Mars - šta kažu naši saradnici
Intervju: Put na Mars bez povratka