Astronautika: misije

AM vas vodi potpuno besplatno na Mars, ili bolje rečeno u Marsovu orbitu. Karta je u jednom smjeru. Povratka dakle nema. Pristup za dobivanje karte omogućen je svim punoljetnim građanima, no sudjelovati mogu i oni koji nemaju navršenih 18. godina uz dozvolu roditelja/staratelja. Prijave se primaju od 01. maja do 01. jula. Lansiranje letjelice biti će obavljeno najranije 18. novembra ove godine...

oko-marsa umjetnicki
sertifikat

A sada za ozbiljno; Vodimo vas besplatno na Mars i to putem NASAine letjelice MAVEN (The Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission). Letjelica će biti lansirana 18. novembra raketom Atlas-V s raketodroma na Floridi sa zadaćom da pristigne u Marsovu orbitu te tamo izvrši istraživanja atmosfere i jonosfere Marsa, interakcije aktivnosti Sunca i Sunčeva vjetra, a glavna joj je zadaća dokučiti kako i kamo je nestala nekadašnja (gusta) Marsova atmosfera te li se i na koji način taj proces i danas odvija. MAVEN će se pozabaviti i istraživanjem klime, geologije, prisustvom i raspodjelom vode te pogodnošću za život na Marsovoj površini tijekom povijesti, u današnje vrijeme te s pogledom na budućnost. Sudjelovanje u projektu MAVEN dio je aktivnosti namijenjenoj javnosti. Posjetite link; na kojemu Vas očekuju kratke informacije o samoj robotičkoj misiji MAVEN te upute kako se registrirati (možete to i preko email servisa ili društvenih mreža) i sudjelovati u misiji. Putem „online“ obrasca od Vas se traži da upišete ime i prezime (možete i kratku poruku, haiku) nakon čega se na novom linku otvara „Priznanje“ o sudjelovanju koje možete spremiti kao JPEG dokument na računalo ili i isprintati. Tako upisana imena učesnika biti će pohranjena na DVD koji će se instalirati na kraj solarnog fotonaponskog panela letjelice s kojom će otputovati na višegodišnju misiju istraživanja Marsa. MAVEN će biti lansiran 18. novembra (tada se otvara tkz. lansirni prozorkoji traje do 07. decembra) a na odredište će stići 22. septembra 2014. Sama letjelica mase je 903 kg a većina opreme i instrumenata (izuzev solarnih panela i antene) nalazi se u kućištu kockastog oblika zapremine 0.20 m3.

Cijena misije nešto je manja od pola milijarde USD u što nije uključen trošak lansiranja od skoro 200 milijuna USD. Prema planu letjelica će biti operativna najmanje dvije godine s izgledima da se misija produži i znatno više obzirom će MAVEN služiti i kao radio relejna postaja za ostale misije na i oko Marsa. Nećemo Vam otkrivati više informacija, odite po svoju kartu i otputujte ka crvenom planetu. Besplatno je a usput ćete saznati i pokoju zanimljivost o svijetu pokraj našeg!


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Iako je to najveća brzina nečega što... 14 sati ranije
  • Baki said More
    Dobar izbor, zaslužuje pađnju. Sonda... 16 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Bilo je još, za ćirilicu, ne bih rekao... 17 sati ranije
  • Željko Kovačević said More
    Sjajan tekst! 19 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Evo analogije koja može da pomogne... 1 dan ranije

Foto...