Indijska svemirska agencija (ISRO) nastavlja radove na konstrukciji prve tamošnje letjelice namijenjene istraživanju Marsa Mangalyaan. U naravi Marsov orbiter zapravo je tehnološki demonstrator koji ima za cilj ispitati važne tehnologije i tehnike poput lansiranja, navigacije, pozicioniranja, komunikacije i istraživanja robotičkom letjelicom u dalekom svemiru. Ova simpatična misija odobrena je u avgustu prošle godine. Ukupni proračun misije procjenjuje se na 83 milijuna USD što je jako skroman iznos u odnosu na slične misije drugih zemalja.
Mangalyaan će biti lansiran raketom PSLV sa raketodroma Sriharikota tijekom novembra ove godine. U Zemljinoj orbiti odraditi će nekoliko manevara da bi naposlijetku krenuo put Marsa gdje će pristići u septembra 2014. godine te se pozicinirati u eliptičnoj orbiti karakteristika 500 x 80.000 km. Pet znanstvenih instrumenata ukupne mase svega 15 kg posvetiti će se istraživanju klimatologije, atmosfere i geologije Marsa. Naravno neizostavna je i kamera u boji koja će snimati njegovu površinu.Pretpostavljeni životni vijek ove letjelice je nešto manje od godinu dana u Marsovoj orbiti.
Iako je misija u domaćim krugovima osim pohvala doživjela i kritike tipa da se taj novac mogao iskoristiti u pomoći siromašnima, zapravo je riječ o veoma važnom projektu za razvoj i primjenu Indijskih tehnologija u svemirskim istraživanjima. Indija je još 1963. pokrenula vlastiti svemirski program te se do danas etablirala kao postojan igrač u svemirskim istraživnjima. Uspije li Mangalyaan ostvariti cilj misije biti će to veliki uspjeh i podstrek tamošnjim visokotehnološkim tvrtkama za daljnje projekte a nesmijemo zaboraviti ni pozitivan znanstveni i medijski odjek.
Dosad su potpuno uspješne misije na Mars realizirale samo Rusija, SAD i Europa.