Astronautika: misije

Povodom članka: Nanovo neuspješno lansiranje u Rusiji

Problem sa raketnim blokom “Briz M” zaslužuje, možda, dodatnu pažnju. “Briz M” se koristi za rakete-nosače “Proton M” I “Angara-A3” i “Angara-A5”. Prvo lansiranje kompleksa “Proton M”-“Briz M” bio je 7. aprila 2001.godine (a prvo lansiranje raketnog bloka “Briz KM” kao trećeg stepena rakete-nosača “Rokot” bi je 1999.godine. “ФГУП ГКНПЦ  им.М.В. Хруничева” sada razražuje raketni blok “КВТК” za raketu-nosač “Angara-A5”. Ne ulazeći u tehničke karakteristike, čini mi se interesantnim sledeće:

Proizvođač raketnog bloka “Briz M” je “ГКНПЦ им. Хруничева”, koji je svojevremeno zvanično priznao da su havarije poslednjih godina bile vezane za rad raketnog bloka “Briz M”. Septembra 2012. godine predsdnik V. Putin je potpisao ukaz o ostavci V. Nestorova, generalnog direktora “ГКНПЦ им. Хруничева” (vodio Centar od novembra 2005. godine kada je zamenio A.Medvedeva, posle njegove ostavke u vezi neuspeha kosmičkog  aparata “Монитор-Э”,  kao i  neuspešnog lansiranja vlastite rakete-nosača  “Рокот” oktobra 2005.godine, sa kosmodroma Pleseck i uništenog evropskog naučnog satelita “Криосат”.). Oktobra o.g. za novog generalnog direktora “ГКНПЦ им. Хруничева” postavljen je Seliverstov A.I., rodjen 1960. godine. Sa proizvodnjom rakete-nosača “Proton” i raketnim blokom “Briz M” (kao i “Briz KM” za rakete-nosače “Rokot”) se nastavilo, jer za sada nema za njih alternative (bar do početka regularnih lansiranja rakete-nosača “Angara 5” i raketnog bloka “КВТК”). Ističe se da razlozi za neuspešan rad raketnog bloka “Briz M” leže, ne u samoj konstrukciji ovog raketnog bloka, već u niskoj kulturi proizvodnje u preduzeću i nedovoljnom kontrolom kvaliteta. U pitanju je, kako se tvrdi, “ljudski faktor”. Gubici države se mere milijardama rubalja.

Raketom “Proton M” 2006.godine bio je lansiran satelit arapske kompanije “Arab Satellite”, ali ga “Briz M” nije doveo do potrebne orbite i satelit je uništen. Isto se desilo i 2008.godine sa američkim satelitom “AMC 14”. Takođe i 2011. godine sa satelitom "Ekspres-АМ4". “Briz M” je bio razlog i neuspeha satelita "Ekspres MD2” i "Telekom 3", avgusta, 2012. godine.

Poslednji primer je situacija sa satelitom “Jamal-402”. I ovoga puta raketa-nosač “Proton M” je 8. decembra o.g. korektno odradila svoj posao, ali “Briz M” nije. Ovaj satelit je raketni blok trebalo da dovede do geostacionarne orbite, ali u tome se nije uspelo jer je blok prestao da radi 4 minuta pre predvidjenog vremena. Sada se pokušava korekcija putem aktiviranjem vlastitih motora satelita (potrebna četiri manevra). Dva manevra su uspešno izvršena. Ako se operacija do kraja uspešno izvede to će dovesti do pune funkcije satelita, ali i potrošnje goriva motora satelita, što će skratiti rok eksploatacije satelita sa predviđenih 15 na 11 godina.



Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Evo analogije koja može da pomogne... 8 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Problem je u tome što mi ne možemo... 14 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Prva slika u clanku je moj favorit za... 16 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Zasto prva osoba (inicijator promene... 16 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Šteta što se oštetio. Da nije... 1 dan ranije

Foto...