Veliki uspjeh Kineske astronautike!
Shenzhou-9 spajanje sTiangong-1 |
Povijesni let za Kineze, svemirska postaja i pilotirani svemirski brod u letu svemirom |
Astronauti u Tiangong-1 |
Najzanimljivija pilotirana svemirska misija tijekom ove godine zasigurno je porijeklom iz Kine. Svijet je s isčekivanjem promatrao smišljene kineske korake u osvajanju svemira sprovedene proteklih godina. Na razmeđi tisućljeća započela je gradnja a ubrzo i lansiranje svemirskih brodova tipa Shenzhou. Nekoliko je takvih svemirskih brodova lansirano i letjelo u automatskom režimu, sve dok se inženjeri nisu uvjerili da je došlo vrijeme za lansiranje prvog kineskog astronauta (taikonauta, kako ih kinezi nazivaju).
Petnaestog dana mjeseca listopada 2003. Yang Liwei poletio je kao prvi kineski astronaut u svemirskom brodu Shenzhou-5. Dvije godine kasnije (12. 10.2005.) u svemir je lansiran Shenzhou-6 a posadu su činili Fei Junlong i Nie Haisheng. Tijekom 2008. (25. septembra) lansiran je Shenzhou-7 čiju su posadu činili trojica kineza (Zhai Zhigang, Liu Boming i Jing Haipeng) obavivši i prvu šetnju u otvorenom svemiru.
Dana 29. septembra 2011. u Zemljinu orbitu lansirana je prva kineska svemirska postaja Tiangong-1, a posljednjeg dana listopada iste godine prema njoj je lansiran bespilotni Shenzhou-8. Obavljeno je automatsko dvostruko spajanje letjelica u orbiti. Kina je bila spremna na sljedeći veliki korak; spajanje pilotiranog broda i postaje te prijelaz i rad posade u obje letjelice.
Shenzhou-9 s astronautima (Jing Haipeng /već letio u svemir/, Liu Wang te prvom kineskinjom u svemiru Liu Yang) poletio je ususret Tiangongu-1 16. lipnja. Obavljeno je najprije automatsko a nekoliko dana kasnije i manuelno spajanje ove dvije letjelice. Nakon uspješne trinaestodnevne misje i brojnih provedenih eksperimenata, posada u povratnom modulu Shenzhou-9 uspješno je sletjela na Zemlju (Mongolija, Kina) 29. juna u 04:05 po našem vremenu. Tiangong-1 nastavlja automatizirani režim leta a tijekom naredne godine očekuje se još jedna misija tročlane posade s Shenzhou-10. Video snimke posade odaslane u javnost po prvi su puta pokazale da kinezi nisu toliko “uniformirani”, iskreno oduševljenje na licima posade Shenzhou-9 i njihove “igre” u svemiru jasno su nam to predočile.
Uspješnost svih ovih misja dokazuje kako je Kina ovladala svemirskim tehnologijama. Letovi koji se budu odvijali u narednim godinama biti će koraci k izgradnji i uspostavljanju velike svemirske postaje u Zemljinoj orbiti a kasnije i kao odskočna daska za letove oko Mjeseca čija će kulminacija biti spuštanje taikonauta na njegovo tlo u narednih 15tak godina.
Iako su slične stvari amerikanci i rusi odradili još tijekom šesdesetih i sedamdesetih godina prošlog tisućljeća pažljivo promatrajući tehnološki put kojim kroče kinezi u svemirskim istraživanjima jasno pokazuju kako se takvim projektima mora prići studiozno. Istina je kako je danas svemir dostupan čak i malim organizacijama, no svi moramo imati u vidu kako je to tamno, hladno i krajnje negostljubivo mjesto za čovjeka u kojem se on može osloniti isključivo na svoju pouzdanu tehniku.
Shenzhou-9 u orbiti oko Zemlje
Prva kineskinja na putu u svemir
Sve je spremno za „Shenzhou 9“