Dužnosnici Kineske svemirske agencije ponosno su predstavili prve 3D fotografije Mjesečeve površine pristigle s robotičke letjelice Chang’e 2. Zhang Jiahao direktor Kineskog centra za istraživanje Mjeseca izjavio je kako su prve od tih fotogradija načinjene svega četiri dana nakon lansiranja. Znanstveni i telemetrijski podaci koji pristižu s letjelice Chang’e-2 već sada nam kazuju kako je letjelica uspjela ostvariti sve početne ciljeve te da instaliran oprema radi baš onako kako je i zamišljeno. Javno pokazane fotografije pokazju predjele Zaljeva Duga te neidentificiranog polarnog kratera. Snimci učinjeni s visine od 18km imaju rezoluciju od impozantnih 1.3m. Planirano je da Chang’e-2 detaljno fotografira izabrana područja na Mjesecu. Na osnovi tih podataka biti će izabrano mjesto slijetanja naredne letjelice (Chang’e-3) koja će se tijekom 2013. meko spustti na Mjesec i dopremiti rover za mobilna istraživanja njegove površine.
Snimak Mjesečeva kratera, najvjerojatnije negdje na Mjesečevom polu
Sudbina Chang’e-2 nakon polugodišnje predviđene misije oko Mjeseca još uvijek nije posve jasna. Hoće li se letjelica planirano sunovratiti na Mjesečevo tlo ili pak nastaviti svemirsku odiseju dalje u međuplanetarnom prostoru – zasad je tajna.
Snimak kratera u Zaljevu duga na Mjesecu
Izvjesno je kako su sada Kinezi sposobni konstruirati pouzdanu letjelicu i za misije dalje od Mjeseca, prema Marsu i Veneri. Osnovni blok ove letjelice prilagodljiv je različitim misijama a već primjenjeni i iskušani znanstveni instrumenti omogućiti će veoma jeftine i zanimljive misije. Iako se zbog ograničenog proračuna kineski svemirski program odvija pomalo sporo, razvidan je veoma pažljiv i studiozan pristup koji će u narednim godinama rezultirati velikim uspjesima.