Metereološki ekstermi kojima smo bili svjedoci ovog Božića više nisu samo pojedinačni i izolirani slučajevi gotovo nestvarnih vremenskih prilika. Diljem svijeta događaju se prilike koje ne pamte ni najstariji stanovnici. No i pored velikih napora metereologa i klimatologa još uvijek nismo sigurni što je uzrok i kakove bi mogle biti posljedice takvih događanja.
Izgled letjelice za ispitivanje saliniteta vode na Zemlji
Zbog tehničkih i financijskih problema upravo je odgođena zajednička svemirska misija između SAD, Argentine, Italije i Francuske pod nazivom SAC-D/Aquarius za najmanje godinu dana, ne prije 2011. U prijevodu to znači da ćemo i narednog Božića na našim ekranima gledati nevjerojatne vremenske ekstreme ali bez pravog objašnjenja istih.
Upravo je misija SAC-D/Aquarius, izvorno planirana za maj 2010. trebala dati neke odgovore o tome što se događa s klimom na zemlji. Ova je letjelica izvorno namijenjena za mjerenje nivoa salinitita u svjetskim morima i oceanima te praćenje kretanja velikih vodenih masa kako bi na osnovu tih informacija i računalnih modela dobili nova saznanja i tome što se, kako i zašto mijenja klima na planeti. Argentinskoj svemirskoj agenciji (CONAE) povjeren je složen posao sklapanja satelita i međusobnog povezivanja svih instrumenata i uređaja u funkcionalnu cjelinu. Nakon što Argentinci odrade ovaj posao letjelica će biti vraćena u SAD na lansiranje. Gotovo tri tone masivna letjelica opremljena s mnogobrojnim senzorima u svemir će biti lansirana pomoću rakete Delta-2 s raketodroma Vandenberg u istoimenoj vojnoj zrakoplovnoj bazi.
Zanimljivo je primjetiti kako se inače veoma dobar prosjek uspješnih lansiranja zadnjih nekoliko godina bezmalo redovno pokvari ponekim izuzetkom - neuspješnim lansiranjem, a tu se počesto nađu letjelice čija je svrha upravo „skeniranje" zdravlja naše planete..