Astronautika: misije

Mesta za sletanje

Kako sada stoje stvari na Mesec će Nasini astronauti leteti 2028. godine. Malo se odužilo, ali tako to uvek bude. Sve se stalno odlaže kada se radi o letovima u svemir.

Uporedo sa tehničkim pripremama za sam transport radi se i na razvoju planova organizovanja sletanja, izgradnje smeštaja, alata, planiraju se zadaci i – već i sami možete zamisliti šta sve ne.

Jedna od važnijih odluka jeste i izbor mesta za sletanje posade. Nasa je sada objavila spisak od 9 lokacija. Prethodno je u igri bilo 13 lokacija što je bilo objavljeno 2022. 

Svih devet mesta za sletanje se nalaze u planinskom području sa velikim kraterima kojima obiluje južna polarna oblast Meseca. Ta mesta se nalaze na površini 340 x 180 kilometara što je u grubo površina Češke.

Polarna oblast je izabrana zbog vode koja se tamo nalazi u zamrznutom stanju što je, ako se ta voda potvrdi, izuzetno dragoceno za sve buduće misije i kampovanje astronauta duže vreme na Mesecu. Ta voda bi mogla da služi ne samo za piće, već i za proizvodnju raketnog goriva. Sem toga, u tom području ima i dragocenih materijala koji bi se mogli eksploatisati. 

Konačno mesto sletanja biće na kraju izabrano na osnovu više važnih faktore kao što su naučni potencijal datog mesta, dostupnost prozora za lansiranje, pogodnost terena za sletanja, mogućnosti za održavanje komunikacije sa Zemljom, zatim na osnovu osvetljenosti područja itd. U toj oblasti Sunce se nikada ne izdiže visoko iznad horizonta, uvek sija iskosa i pravi duge i tamne senke – mnogo tamnije nego na Zemlji jer Mesec nema atmosferu koja inače rasipa svetlost (pa je zato na Zemlji dan i kad Sunce zađe). 

NASA landing zone map 1200x927.jpg

Lokacije:

1. Peak near Cabeus B: izdiže se šesti kilometara od visine okoline  (naravno, na Mesecu ne postoji tako nešto kao što je nadmorska visina, pa se visina meri ili od prosečne visine ili od okoline). Oblast je udaljena oko 200 kilometara od samog južnog pola Meseca. 

2. Haworth. Takođe planinski predeo, 1650 metara više od okoline i stalno je obasjan Sunčevim svetlom. 

3. Malapert Massif široko područje  koje se dieže uvis 5000 metara, ima stalnu svetlost Sunca, ali se ka jugu spušta nekih 8000 metara i tu pravi stalnu senku.  

4 Mons Mouton Plateau najšira i najravnija od svih oblasti sa ovog spiska. Uzdiže se do 6000 metara. Zbog širine omogućava proširena istraživanja čak i roverom dugog dometa (taj rover je u planu u nekim kasnijim misijama). 

5 Mons Mouton. Polarna oblast je izabrana zbog vode koja se tamo nalazi u zamrznutom stanju, što je, ako se to potvrdi, izuzetno dragoceno za sve buduće misije i kampovanje astronauta duže vreme na Mesecu. Ta voda bi mogla da služi ne samo za piće, već i za proizvodnju raketnog goriva. Sem toga, u tom području ima i dragocenih materijala koji bi se mogli eksploatisati. 

6. Nobile Rim 1 to je lokacija na jugozapadnom obodu kratera Nobile. 3000 metara visine je. 

7. Nobile Rim 2 Nalazi se na severoistočnom obodu kratera Nobile. Spušta se 1400 metara ispod okoline i druga je najniža lokacija predviđena za misiju. 

8 de Gerlache Rim 2 Lokacija najbliža polu, sveta 50 kilometara daleko. Ide do visine od 3000 metara od okolnog terena. 

9. Slater Plain Ravnica, najniža od svih pomenutih i predviđenih lokacija za misiju. Spušta se od istoka ka zapadu do čak -300 metara od okolne ravni. 

Naravno da je u celoj misiji najvažnija bezbednost posade. Ali izvan toga, naučnici gledaju da dobiju što više podataka, a potencijal predviđenih oblasti je velik. Podaci mogu da pruže bolji uvid u razumevanje unutrašnjih planeta, u istoriju Sunčevog sistema, uvid u lunarne resurse itd. 

Na kraju treba reći da je pored svega potrebno da se utvrdi i seizmička stabilnost planiranih područja posebno nakon što nedavne studije govore o mogućnosti da južni polarni region može biti sklon potresima koji bi mogli da ugroze inače veoma visoku letelicu koja astronaute treba na Mesec da spusti. 

Astronomy

 


Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša, napisali ste:
    -- „Nemojte... 21 sati ranije
  • Siniša said More
    Nemojte bukvalno tumačiti napisano.... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša wrote:
    Pisao sam, o naučnoj pretpostavci, koja...
    2 dana ranije
  • Siniša said More
    Pisao sam, o naučnoj pretpostavci, koja... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Abiogeneza je naučno istraživanje koje... 2 dana ranije

Foto...