Astronautika: misije

Sutra, 23. avgusta u oko 6.04pm, a što je po našem vremenu (ako sam dobro izračunao) 14 sati i 04 minuta – na Mesec bi trebalo da se meko spusti indijski lender Čandrajan-3 (Chandraiaan-3). 

LasiranjeCh
Lansiranje Čandrajana 

Indijski stručnjaci su planirali da svoju letelicu spuste u područje južnog Mesečevog pola i, ako sve prođe u redu, biće to prvo takvo uspešno sletanje. Istovremeno Indija će postati četvrta zemlja koja je, nakon SAD, SSSR i Kine uspela u tom poduhvatu. 

Dok čekamo veliku vest pročitajte članak o ovoj indijskoj letelici članak Dragana Tanaskoskog: Čandrajan: istorijska misija Indije na Mesec

Da podsetimo, u narednom periodu na Mesec, sem Indije, treba sa se spuste i sonde Japana i SAD. Pre neki dan Rusija nije uspela u istoj nameri. 

Na Mesecu je gužva ovih dana!

PogledPogled Čandrajana na Mesec

 

 


Komentari

  • Duca said More
    Verujem da je tako, ali "Za isti trošak... 5 sati ranije
  • Aleksa Žunjić said More
    Sve je stvar ukusa i budžeta. Za isti... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Ne bavim se astrografijom, pa ovaj... 3 dana ranije
  • Cole said More
    Odlicno, edukativno, informativno,... 5 dana ranije
  • Ljubomir said More
    -
    - Vanzemljaci ne moraju lično... 5 dana ranije

Foto...