Nakon 244 dana leta, jučer je šesteročlana ekspedicija MARS 500 stigla u Marsovu orbitu. Troje astronauta iz Rusije, dvoje iz Europe te jedan iz Kine, sada vrše pripreme za slijetanje na Marsovo tlo 12. februara. Na crvenoj planeti boraviti će troje od njih nekoliko tjedana. Povratak na Zemlju zakazan je za 01. marta a nakon višemjesečnog puta na Zemlju će stići početkom novembra..
Kliknite na slike
|
Posada MARS 500
|
Pogled na kompleks MARS 500
|
Shematski prikaz kompleksa MARS 500
|
Zvuči poput znanstvene fantastike, zar ne?
Zapravo je riječ o znanstvenom eksperimentu MARS 500 koji se odvija u Rusiji. Šestero izabranih „astronauta“ – dobrovoljaca prošle je godine smješteno u kompleks zgrada nalik međuplanetarnom svemirskom brodu. U njemu su simulirani svi sustavi i događanja koja će se jednom u budućnosti događati i astronautima na pravom putu k Marsu. Ponašanja ljudi u hermetičnom i izoliranom malom prostoru, utjecaj „putovanja“ na njihovo psihofizičko stanje predmet su izučavanja Institute of Biomedical Problems iz Moskve. Riječ je o stvarnim problemima koji nas tek očekuju a na koje se moramo pripremiti jednom kada ljudska misija na Mars stvarno krene, izjavili su iz Instituta.
MARS 500 ima sve elemente prave misije, astronauti obavljaju svoje redovne dužnosti i eksperimente, kontrola misije im ponekada zagorča život ubacivanjem simuliranih kvarova i sličnih vanrednih situacija. Prelasci iz jednog odjeljka u drugi, letjelica za međuplanetarni put i ona za spuštanje na Mars...sve je projektirano i predstavljeno onako kako bi to danas, ili sutra izgledalo i u stvarnosti. Iako se simulacije svemirskih odiseja čine često, ovo je prvi puta da se misija na Mars simulira u vjernim uvjetima i oklnostima i to od lansiranja s Zemlje, preko dolaska do Marsa, spuštanja na njegovo tlo i povratka na Zemlju.
Posadu MARS 500 čine; Alexandr Smoleevskiy, Diego Urbina, Wang Yue koji ujedno obavljaju slijetanje na Mars te istraživanja tla i okoliša te Romain Charles, Sukhrob Kamolov i Alexey Sitev koji ostaju u orbiti.
Nakraju, spomenimo i Hermana Potočnika iz Istre, koji je prije skoro stotinu godina svojim razmišljanjima predstavljenim u knjizi „Problem putovanja svemirom“ ukazao na osnovne probleme boravka čovjeka u svemiru, pa i one koji nisu samo tehničke prirode. Neke od njih šestero astronauta u misiji MARS 500 svakodnevno prolaze.
(Astronautika/Misije)