U razmaku od oko dva i po časa, 23. decembra 2017. sa tri kosmodroma u Japanu, SAD i Kini obavljena su tri kosmička lansiranja. Večeras startuje rusko-ukrajinska raketa "Zenit", što simbolično nagovešatava otopoljavanje odnosa dve države u sferi kosmičkih lansiranja. A u januaru 2018, očekuje nas spekatularno lansiranje elektromobila "Tesla" na Maskovoj sper-raketi "Falkon hejvi"!
Prvo o tri lansiranja obavljena u jednom danu.
Između japanskog i američkog lansiranja protekle su samo 72 sekunde, što je najkraći interval između dva uspešna lansiranja ikada zabeležen u istoriji astronautike. Prvo je u 01:26:22 UTC sa kosmodroma Tanegašima (Tanegashima) lansirana raketa-nosač (RN) H-2A japanske kosmičke agncija JAXA. Korisni teret predstavljaju meteorološki satelit GCOM-C i eksperimentalni kosmički aparat SLATS. Oba aparata su projektovali stručnjaci JAXA.
Japanska RN H-2A poleće sa kosmodroma Tanegašima sa dva satelita
Satelit GCOM-C ima masu od 1950kg i namenjen je registrovanju čestica prašine u atmosferi i gornjim slojevima oblaka. Pored toga, satelit će meriti biosferski stepen apsorbovanja ugljenika radi objašnjenja koliko ovaj proces utiče na količinu ovog gasa u atmosferi.
Eksperimentalni kosmički aparat SLATS ima masu od 400kg i treba da posluži u analizi stabilnosti rada satelita lansiranih na niskim orbitama i otpor gornjih slojeva atmosfere. Niske orbite se tipično nalaze na visinama između 200 i 300km.
Samo 72 sekunde posle japanskog lansiranja, sa kosmodroma vojne-vazduhoplovne baze "Vandenberg" u Kaliforniji, stručnjaci kompanije SpaceX uspešno su lansirali RN "Falkon-9" (Falcon) sa deset telekomunikacionih satelita tipa "Iridijum" (Iridium).
Spektakularni dimni trag RN "Falkon-9" snimljen na noćnom kalifornijskom nebu odmah se pojavio na javnim mrežama. Bilo je i onih koji su ovaj snimak povezali sa - vanzemaljcima
Ovi sateliti su izrađeni u francuskoj kompaniji Thales Alenia Space po kontraktu sa američkom kompanijom Iridium Corporation. Masa svakog od satelita iznosi 860kg.
Prvi stepen RN "Falkon-9" je ranije već bio korišćen, ali za vreme ovog lansiranja nije bio planiran njegov ponovni povratak.
Poslednje, treće lansiranje koje je obavljeno tog 23. decembra je započelo u 04:14 UTC sa kosmodroma Điu Kuan (Jiuquan). Raketa-nosač CZ-2D je na planiranu orbitu postavila satelit LKW-2 za daljinsko sondiranje površine Zemlje. Zapadni izvori navode da slično satelitu LKW-1 koji je lansiran 3. decembra, LKW-2 je u stvari vojni kosmički aparat.
Start kineske RN CZ-2D
Bilo je to 88. lansiranje obavljeno ove godine, od 93 planiranih. Dva dana kasnije, Kina je obavila još jedno lansiranje kada je RN CZ-2C postavila na orbitu tri eksperimentalna satelita "Jao gan-30" (Yaogan), a večeras oko ponoći, 26. decembra, Rusija je pomoću RN "Zenit-3F" i potisnog bloka "Fregata" sa Bajkonura na orbitu lansirati prvi angolski geostacionarni satelit AngoSat-1 (mase 1550kg). Ovo lansiranje ima specifičan značaj ne samo zbog toga što je to prvo lansiranje posle duge blokade u odnosima Rusije i Ukrajine, nego i u svetlu projekata ruske kompanije S7 vezanih za "Morski start" nagoveštaj konačnog početka saradnje dve države u sferi komercijalnih kosmičkih lansiranja.
Vesnik otapanja kosmičkog leda između Rusije i Ukrajine - podizanje RN "Zenit-3F" sa angolskim satelitom na lansirnu rampu kosmodroma Bajkonur
Pre isteka 2017. Kina će najverovatnije obaviti još dva, a Japan još jedno lansiranje.
A u januaru 2018. očekuje nas nekoliko spektakularnih lansiranje kompanije Ilona Maska. Biće ih četiri, a među njima je prvi start super-teške RN "Falkon hejvi" (Falcon Heavy) nosivosti gotovo 64 tona zauzima posebno mesto. Konačno je poznat i korisni teret ovog kosmičkog kolosa. Mask je najavljivao nešto "šašavo", ali ovoliko šašavo, priznajem nisam očekivao. Naime, u prvom lansiranju rakertni kolos "Falkon hejvi" će u duboki kosmos poslati - Maskov elektromobil Tesla Roadster. Tako će, istina na veoma neobičan i za njega već tipično nepredvidljiv način, Mask ovekovečiti našeg velikana i u jednom od svojih najznačajnijih kosmičkih projekata.
Sa kapacitetom od gotovo 64 tona za nisku orbitu, "Falkon hejvi" će biti najjača kosmička RN na svetu
"Tesla roadster" - prvi "putnik" nosača "Falkon hejvi"
Takođe, Mask planira da 30. januara - u jednom danu obavi istovremeno dva lansiranja RN "Falkon-9"! Jedno sa "Vandeberga" u Kaliforniji, a drugo sa Kejp Kanaverala, na Floridi. Januar 2018. će očigledno biti mesec kada će SpaceX demonstrirati celom svetu da je postao vodeći igrač na pozornici kosmičkih lansiranja.
Komentari
Uzgred, genitive moga imena glasi Draga a reč dragoa ne postoji u slovenskim jezicima
Sem toga, i Rusi svašta rade pa je bolje da se držimo dalje od naivnih komentara
Ne znam kakvo je to otopljavanje kada su SAD poslale kontingent snajperskih pušaka a Kanada otvoreno nudi vojnu pomoć iako je to protivno međunarodnim zakonima.