Nacionalna komisija za kosmičke delatnosti Argentine (CONAE) planira da pre kraja ove godine obavi sub-orbitalno lansiranje prototipa nacionalne rakete-nosača "Tronador-II" (Thunderer).

Lansiranje će biti obavljeno sa raketnog poligona Punta-Idio, koji se nalazi 160 km jugoistočno od Buenos-Airesa. Argentina namerava da koristi nosač "Tronador-II" za lansiranje sopstvenih veštačkih satelita mase oko 250 kg.

Godine 2014, Argentina je obavila dva eksperimentalna lansiranja prototipa rakete "Tronador-II". Prvi je, međutim završen neuspehom. Raketa je odmah po poletanju pala nedaleko od lansirne rampe.

Drugo lansiranje je proteklo bez problema.

Prototip označen kao VEX-1B je obavio probni let u trajanju od 27 sekundi i dospeo do maksimalne visine od 2,2km.

Cohete Tronador II

Raketa-nosač Tronador-II

Raketa-nosač "Tronador-II" ima tri stepena i koristi tečno gorivo. Visina rakete je 28 m, maksimalni prečnik 2,5m i masa 67t. Na polarnu orbitu visine do 600 km raketa može da izbaci koristan teret mase do 250 kg.

Njena preteča, nosač "Tronador-I" je prvi put lansiran 2007.

Prvo "kosmičko" lansiranje rakete "Tronador-II" planirano je 2018, dok stručnjaci CONAE već rade na razvoju sledeće verzije "Tronador-III" koja će biti visoka 34 m nosivosti do jedne tone za polarnu orbitu.

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Okavango said More
    Nisam siguran, ali kontam da ne postoji... 13 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Letela ptica ili ne, ukupna masa celog... 13 sati ranije
  • Qaurk Mark said More
    Eto nama superpozicije i narušavanje... 13 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Iako je to najveća brzina nečega što... 21 sati ranije
  • Baki said More
    Dobar izbor, zaslužuje pađnju. Sonda... 23 sati ranije

Foto...