Prema izveštaju američkog Udruženja za prodaju čestitki, oko 85% svih čestitki za Dan sv. Valentina u SAD kupuju žene. "Dan zaljubljenih", kako mi tepamo ovom "prazniku", predstavlja drugi najveći praznik u toku godine prema broju prodatih čestitki, posle Božića, sa oko 1,4 miliona čestitki razmenjenih prošle godine.
Najstarija sačuvana čestitka za Dan sv. Valentina nalazi se u Britanskom muzeju u Londonu. 1849. godine, umetnica i biznismenka (valjda se tako kaže? Ne može "biznisvumenka"!) iz Masačusetsa, Ester Howland, sa oduševljenjem je primila čestitku od svog prijatelja iz Engleske.
Ko slavi, neka mu je alal: Srećan Dan Zaljubljenih!
Interesantno je da neki verski fanatici povezuju ovaj dan (tj. datum) sa svetim Trifunom, kao našim praznikom naspram imerijalitsičkog i potrošačkog praznika uveženog sa Zapada.
Elem, Trifun je bio Hričćanin iz III veka, koga su Katolici još davno proizveli u sveca. Njegovo poštovanje kao sveca započeto je nakon što su mu zbog verovanja u Hrista odrubljena glava. Telo mu je nakon smrti prenešeno u rodnu Kampsadu, grad u tadašnjoj rimskoj provinciji Apamei, zatim u Carigrad, a odatle u Kotor.
Danas je on zaštitnik grada Kotora, i tamo se, kažu, slavi već 1200 godina. Sv. Trifun se slavi i u Dubrovniku, ali ne na današnji dan i zove se sveti Tripun, a u talijanskom Bariju se često okupi i preko 300.000 vernika.