Poznati engleski astronom i idejni tvorac jednog od najvećih i najpoznatijih radio-teleskopa ser Bernard Lovel (Lovell) preminuo je 6. avgusta u 98. godini.
Rođen daleke 1913. Lovel je po završetku Univerziteta u Bristolu, prešao na Katedru za kosmičko radio-zračenje i radio-veze Univerzitteta u Mančesteru, gde je praktično proveo svoj čitav radni vek.
Od 1945. do 1980. Lovel je rukovodio Opservatorije "Džodrel Benk" (Jodrell Bank) na severu Engleske. Njen osnovni instrument je radio-teleskop prečnika 75 metara. Gradnja radio-teleskopa, koji nosi ime Bernarda Lovela, je završena 1957. u vreme početka kosmičke ere.
Tada je "Džodrel Benk" bila jedina opservatorija koja je mogla da prati kosmičke letelice lansirane u duboki kosmos. Lovel i njegov tim su analizirali položaje sovjetskih i američkih mesečevih i međuplanetarnih aparata lansiranih prema Marsu i Veneri, ponekad saopštavajući javnosti detalje pre zvaničnih saopštenja. Pored toga, decenijama je radio-teleskop korišćen za istraživanja kosmičke radijacije pulsara.
U jednom od poslednjih intervjua, ser Lovel je izjavio da je radio-teleskop pored astronomskih, imao i vojne namene.
Korišćen je naime za praćenje letova sovjetskih interkontinentalnih raketa.
Svoje spise vođene tokom decenija rada u oblasti praćšenja kosmičkih aparata i "hladnoratovskih" balističkih raketa, uključujući interesantnu priču o navodnom pokušaju Rusa da ga ubiju radio-zračenjem tokom njegove posete SSSR-u 60-ih godina, ser Lovel je zaveštao biblioteci Univerziteta u Mančesteru sa preporukom da mogu biti objavljeni tek posle njegove smrti.